Jak nie sprzątniesz po zimie piachu, wlepią Ci… 100-złotowy mandat

Box2 Wiadomości
fot. Adam Zakrzewski

Choć mamy jeszcze kalendarzową zimę, strażnicy miejscy już przypominają o obowiązkach ciążących na właścicielach nieruchomości m.in. usunięciu piasku z chodników. Ci, którzy będą mieć to w nosie, mogą zostać ukarani mandatem w wysokości 100 zł.

“W związku z zalegającym piaskiem na chodnikach po okresie zimowym Straż Miejska w Toruniu przypomina o obowiązkach, jakie ciążą na właścicielach nieruchomości. Obowiązki te wynikają między innymi z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Uchwały Rady Miasta Torunia” – tak zaczyna się komunikat, który wczoraj został opublikowany na stronie Straży Miejskiej w Toruniu.

Tymczasem wciąż mamy zimę – przynajmniej kalendarzową. Jak zatem to “przypomnienie” straży miejskiej powinniśmy traktować, skoro municypalni wspominają w nim o sankcjach, jakie nas czekają np. za nieusunięcie piasku z chodnika: “Na osoby niewywiązujące się z nałożonych obowiązków strażnicy miejscy mogą nałożyć mandat karny w wysokości 100 zł lub sporządzić wniosek o ukaranie do Sądu”.

– Komunikat ma raczej formę informacyjną, żeby właściciele i zarządcy nieruchomości zdawali sobie z tego sprawę, że ten piasek w okresie zimowym jednak należy uprzątnąć – mówi Jarosław Paralusz, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Toruniu. – Traktujemy to w formie informacyjnej, żeby zarządcy i osoby pomalutku się tego stosowali.

“Właściciele, użytkownicy, osoby posiadające nieruchomość w zarządzie, a także inne podmioty władające nieruchomościami zobowiązani są do utrzymania czystości i porządku na chodnikach położonych wzdłuż nieruchomości. Do obowiązków należy między innymi usuwanie błota i innych zanieczyszczeń zalegających na chodnikach” – czytamy w dalszej części komunikatu strażników miejskich.

Piach wciąż zalega na wielu chodnikach i drogach rowerowych w mieście, na których obowiązek utrzymania czystości spoczywa na Miejskim Zarządzie Dróg. Czy apel straży miejskiej dotyczy też drogowców?

– Wszędzie jest ten sam obowiązek – odpowiada Paralusz. – Jak w okresie zimowym egzekwujemy od miejskich jednostek kwestię odśnieżania chodników, tak samo egzekwujemy to od spółdzielni mieszkaniowych i pojedynczych osób. Od wszystkich, którzy mają je w zarządzie. Bierzemy pod uwagę w przypadku opadów śniegu, że ktoś może mieć większą ilość do uprzątnięcia i potrzebuje na to odrobinę więcej czasu. Staramy się podchodzić do tego z dużą wyrozumiałością.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

1 thought on “Jak nie sprzątniesz po zimie piachu, wlepią Ci… 100-złotowy mandat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *