Jak uniknąć zatrucia tlenkiem węgla? Policja przypomina o bezpieczeństwie w sezonie grzewczym

112 Box2 Wiadomości
fot. Pixabay

Zima wróciła do Torunia. Na ulicach znów można zaobserwować śnieg, a wyjście z domu bez kurtki nie należy do najlepszych pomysłów. Jednak również w domu warto zadbać o odpowiednią temperaturę. Sezon grzewczy w pełni, jednak warto mieć na uwadze, że niewłaściwe używanie pieców i urządzeń dających ciepło w mroźne wieczory może skończyć się nawet tragedią. Toruńscy policjanci radzą, jak unikać zagrożeń.

– W czasie sezonu grzewczego zwiększa się zagrożenie nie tylko pożarowe, ale również ryzyko zatrucia tlenkiem węgla zwanego popularnie czadem. Jest on bezsmakowy i bezwonny, dlatego ciężko go rozpoznać i przewidzieć niebezpieczeństwo z nim związane. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych – przestrzega asp. Wojciech Chrostowski z Zespołu Komunikacji Społecznej KMP w Toruniu.

Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla? Należą do nich ból i zawroty głowy, zmęczenie, duszności i trudności z oddychaniem (nieregularny i przyspieszony oddech), senność czy nudności. Pojawiają się zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia, a następnie utrata przytomności, która w przypadku braku pomocy skutkuje śmiercią.

Jak pomóc osobie zatrutej tlenkiem węgla? Policjanci radzą:

 • zapewnij natychmiast dopływ świeżego, czystego powietrza poszkodowanemu,
 • jak najszybciej wynieś osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze,
 • rozluźnij poszkodowanemu ubranie – rozpiąć pasek, guziki,
 • wezwij służby ratownicze (pogotowie ratunkowe – tel. 999, straż pożarna – tel. 998 lub 112),
 • jeżeli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, niezwłocznie przystąp do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.  

Lepiej zapobiegać jest niż leczyć, dlatego mundurowi podpowiadają, jak w kilku krokach można zabezpieczyć się przed ryzykiem zatrucia:

 • Skontaktuj się ze specjalistą, któremu zlecisz kontrolę stanu systemu grzewczego domu lub mieszkania. Pod żadnym pozorem nie wolno wykonywać tego na własną odpowiedzialność.
 • Zainstaluj czujniki tlenku węgla, które kontrolują czy w domu lub mieszkaniu tworzy się czad i w razie niebezpieczeństwa alarmuje mieszkańców.
 • Piece i podgrzewacze wody, zwłaszcza gazowe, w których odbywa się proces spalania, użytkuj zgodnie z instrukcją producenta.
 • Wietrz dom lub mieszkanie, szczególnie na krótko przed snem, kiedy to spędzasz najwięcej czasu w pomieszczeniu z urządzeniem grzewczym.
 • Nigdy nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych
 • Zapewnij odpowiednią mikrowentylację (szczeliny w oknach oraz kratki w drzwiach) w pomieszczeniach z urządzeniem grzewczym. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *