Jak urządzić okolice stawu przy ul. Poznańskiej?

Box2 Wiadomości
fot. konsultacje.torun.pl

Okolice stawu przy ul. Poznańskiej, w pobliżu kościoła św. Piotra i Pawła, zyskają drugie życie. To miejsce w niedalekiej przyszłości będzie służyć mieszkańcom Podgórza i stanie się ozdobą tego osiedla.

Urząd miasta rozpoczął konsultacje społecznego dotyczące rewitalizacji stawu przy ul. Poznańskiej. To niewielki akwen, który znajduje się w pobliżu kościoła św. Piotra i Pawła. Jego historia sięga XVII w. Powstał przez oddzielenie krótkiej strugi, która spływała kiedyś w dół ku Wiśle.

“Jego wody napędzały młyn wodny, którego budowę zlecił król Jan Kazimierz w 1683 r., w zamian za wierność i oddanie mieszkańców Podgórza. Młyn usytuowany był w pobliżu istniejącej do dziś ulicy Młyńskiej.W okresie międzywojennym staw młyński wykorzystywany był również przez stolarnię Stanisława Rosy, członka Zarządu Miejskiego w latach 30. XX w. Cała zabudowa ul. Młyńskiej, wraz z młynem, uległa zniszczeniu podczas wybuchu Browaru Pomorskiego 24 stycznia 1945 r.” – czytamy na stronie konsultacje.torun.pl.

Po II wojnie światowej teren wokół stawu był wykorzystywany przez okolicznych mieszkańców. Zimą jego zamarznięta tafla służyła dzieciom jako lodowisko. Obecnie teren jest zaniedbany. Porastają go wysokie trawy. 

Na potrzebę ożywienia tego miejsca wskazywali od wielu lat mieszkańcy, członkowie lokalnych stowarzyszeń, radni i przedstawiciele urzędu miasta. Przeszkodą było jednak to, że teren był własnością prywatną. Miał kilku właścicieli. Miasto zdecydował się pozyskać ten teren. Między 2006 a 2014 stało się właścicielem 11/18 części obszaru.

W tej chwili toczy się postępowanie dotyczące kupna pozostałych udziałów. – Zaawansowanie starań prawnych jest tak duże, że możemy już zaczynać planowanie i zbierać pomysły na urządzenie terenu – informują miejscy urzędnicy.

Jak będą wyglądać konsultacje społeczne? Otwarte spotkanie konsultacyjne zaplanowano 10 października (środa) o godz. 17 we Franciszkańskim Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Poznańskiej 49. W programie m.in. warsztat z wykorzystaniem mapy terenu. Jeśli pozwoli na to pogoda, będzie można wyjść w teren.

Konsultacje społeczne potrwają do 24 października. Do tego terminu można też zgłaszać swoje opinie i postulaty, wysyłając e-mail: konsultacje@um.torun.pl lub list tradycyjny: Urząd Miasta Torunia, Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji, ul. Wały gen. Sikorskiego 8, 87-100 Toruń.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *