Jan Wyrowiński w nowej roli

Box2 Wiadomości
Fot. Profil fb Jana Wyrowińskiego

Jan Wyrowiński, były wieloletni toruński senator, został w sobotę wybrany prezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Poparło go 299 delegatów, dzięki czemu będzie przez najbliższe trzy lata kierował jedną z największych organizacji regionalnych w Polsce.

Pod koniec życia trafiła mi się fantastyczna przygoda – powiedział dla “Dziennika Bałtyckiego” Jan Wyrowiński. – Jeszcze raz będę miał zaszczyt przewodzić jednej z najpiękniejszych organizacji regionalnych w Polsce. Należy zauważyć, że wciąż nie jest dostatecznie dostrzegany wkład regionu w odroczenie niepodległej Polski oraz tworzenie samorządności. Przy okazji 100. rocznicy urodzin Lecha Bądkowskiego musimy to wyraźnie zaakcentować. Sprawy języka oraz edukacji mają najważniejszy charakter. Tylko dzięki zrzeszeniu j. kaszubski jest w szkołach i z tego tytułu mamy prawo kontrolować w jaki sposób odbywa się nauka. Jesteśmy organizacją, która ma wiele do zaoferowania, chodzi tylko o to jak to wykorzystać. Musimy uczestniczyć w procesie powstrzymywania zmian klimatycznych, bardziej się w to angażować jako nowoczesne stowarzyszenie. W 2021 r. odbędzie Spis Powszechny, dlatego ważne jest, by utrzymać możliwość wybrania tożsamości polskiej oraz kaszubskiej. Zrzeszenie musi być organizacją otwartą do współpracy, która nie angażuje się politycznie, ale korzysta z dorobku osób, które pełnią ważne funkcje publiczne.

Przypomnijmy, Jan Wyrowiński był posłem z ramienia Unii Demokratycznej, oraz senatorem wybranym z listy Platformy Obywatelskiej. W 2011 objął funkcję wicemarszałka Senatu RP. W Stanie wojennym był internowany w Potulicach i Strzebielinku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *