Jarosław Gowin na święcie uniwersytetu: “Trzymam kciuki za UMK”

Box2 Wiadomości
fot. UMK TV

Uniwersytet Mikołaja Kopernika, w rocznicę urodzin swoje patrona, obchodzi święto. W uroczystości z tej okazji w auli UMK bierze udział Jarosław Gowin. – Trzymam kciuki, żeby UMK uzyskał status uczelni badawczej – mówi szef resortu szkolnictwa wyższego i nauki.

Tradycyjnie święto uczelni zaczęło się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. Następnie uroczystości przeniosły się do auli UMK. Prof. Andrzej Tretyn, rektor UMK w swoim inauguracyjnym wystąpieniu zaznaczył, że tegoroczne święto uniwersytetu zbiega się z ważnym etapem wprowadzania reformy szkolnictwa wyższego i nauki.

– W tej reformie nasza uczelnia dostrzega szansę na wzmocnienie swojej międzynarodowej pozycji naukowej – podkreśla rektor UMK. – Jesteśmy w trakcie powoływania pierwszej rady uniwersytetu. Dostosowujemy statut do nowej ustawy. Nad zmianami pracowała 15-osobowa komisja złożona z toruńskiej i bydgoskiej części uniwersytetu.

Prof. Tretyn zaznacza, że najważniejszym celem UMK jest “uczynienie uczelni badawczym na europejskim poziomie”. – Od nas zależy, czy chcemy być regionalną uczelnią zawodową czy uczelnią o europejskiej renomie – mówi rektor. – Nie możemy pozostać intelektualnym skansenem.

Rektor zauważa, że największa dynamika badań naukowych następuje w obszarze badań interdyscyplinarnych. UMK zaś jest pierwszą uczelnią w Polsce, która uruchomiła interdyscyplinarną szkołę doktorską.

UMK zamierza odejść od modelu kształcenia masowego. – Zależy nam na pomniejszaniu liczby studentów – mówi prof. Tretyn. – Uwalnianie dużej liczby godzin dydaktycznych ułatwi indywidualną pracę ze studentami i zwiększy czas na pracę badawczą.

Część zmian zostało już wprowadzonych i są ich efekty. Wzrosła o 19 proc. liczba artykułów naukowych – przekroczyła 1,2 tys. tytułów. Pod tym względem UMK po raz pierwszy wyprzedził Uniwersytet Wrocławski.

Jak podkreśla rektor, UMK nie przestaje inwestować. Stara się, żeby do 2023 r., kiedy przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, kampus UMK przeszedł gruntowną renowację. Kompleks został uznany za jeden ze 100 najważniejszych obiektów wybudowanych w Polsce po wojnie.

UMK przygotowuje się także do budowy zaplecza dydaktycznego i technicznego dla studiów weterynaryjnych. Pod względem kadry ten kierunek jest już na 5. miejscu w kraju – przed Krakowem i Poznaniem.

W dawnym budynku Akademickiej Przychodni Lekarskiej trwają prace adaptacyjne związane z rozwojem psychologii na UMK. Rozpoczyna się także wieloletnia rozbudowa szpitala uniwersyteckiego im. Biziela w Bydgoszczy, która pochłonie 360 mln zł.

Oprócz tego przy wydziale sztuk pięknych ruszyła budowa długo oczekiwanego Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego. – – Pozwoli ono wykorzystać potencjał naszej szkoły konserwacji zabytków cenionej w Polsce – mówi prof. Tretyn. – Zaczęła się też rozbudowa Uniwersyteckiego Centrum Sportowego. Powstanie w ramach niej hala sportowa, korty i boiska zewnętrzne. Dzięki tej inwestycji będzie można także prowadzić diagnostykę sportowa i badania naukowe w tym zakresie.

Z tego zaplecza będzie korzystać m.in. Akademickie Centrum Szkolenia Sportowego, które ma prowadzić program dwutorowej kariery sportowców studiujących na UMK.

Wicepremier Jarosław Gowin obecny na święcie uniwersytetu zwrócił uwagę, że reforma szkolnictwa wyższego i nauki poszerza autonomię uczelni.

– Ustawa pozwala zachować status quo, na kosmetyczne i w końcu na głębokie zmiany – mówi Gowin. – Wczoraj dyskutowaliśmy w Łodzi nad różnymi koncepcjami dotyczącymi nowych statutów uczelni. Statut UMK został uznany za jeden z najciekawszych. Ministerstwo niczego nie zamierza uczelniom narzucać, ale też nie zamierzamy niczego podpowiadać. Kształt statutu musi być wyrazem głębokiej refleksji. Trzymam kciuki, żeby UMK który tak znakomicie się rozwija w ciągu 30 lat niepodległej Polski, żeby miał w sobie też odwagę do tego, żeby wypłynąć na fale nauki światowej i miał statut, który pozwoli na osiągnięcie statusu uczelni badawczej.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *