Jedna z największych spółdzielni podnosi opłaty eksploatacyjne

Polecamy Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Od marca  zmienią się stawki dwóch opłat ponoszonych comiesięcznie przez mieszkańców spółdzielni Rubinkowo: opłata eksploatacyjna i opłata remontowa. Taką decyzję podjął zarząd spółdzielni pod koniec października.

Informacja o zmianie stawek została dostarczona w tym tygodniu wraz z rachunkami czynszowymi za listopad. Zarząd spółdzielni mieszkaniowej Rubinkowo po uzyskaniu pozytywnej opinii rady nadzorczej podjął uchwałę o zmianie stawek 31 października w lokalach mieszkalnych. Wejdą one w życie 1 marca 2019 r.

O jakie zmiany chodzi? Wysokość opłaty eksploatacyjnej w mieszkaniach wzrośnie z 1,13 zł za m kw. do 1,33 zł za m kw., czyli o 20 gr. Zmniejszy się za wysokość opłaty remontowej – z 1,59 zł za m kw. do 1,39 zł za m kw. Obie stawki nie były zmieniane przez spółdzielnię od 2002 r.

“W minionym okresie znacznie wzrosły koszty eksploatacji i utrzymania zasobów, zarówno koszty materiałów (inflacja w tym okresie wyniosła 37 proc.), jak i koszty świadczonych usług spowodowane chociażby wzrostem wynagrodzeń, gdzie wynagrodzenie minimalne za pracę wzrosło w tym okresie trzykrotnie z 760 zł w 2002 roku do 2250 w 2019 roku” – czytamy w uzasadnieniu uchwały zarządu spółdzielni.

Zarząd zwraca uwagę na zmiany ustawowe na przestrzeni ostatnich 10 lat, które negatywnie odbiło się na finansach spółdzielni. O ok. 17 mln zł zmniejszyły się dochody z przekształceń lokatorskich praw do lokali. Wprowadzenie podatku dochodowego dla spółdzielni uszczupliło wpływy o kolejne 8 mln zł.

Spółdzielnia ujemny wynik na gospodarce mieszkaniowej – ok. 3 mln zł rocznie – pokrywa z zysku wypracowanego na działalności gospodarczej. Dopłaca tym samym do każdego mieszkania 0,7 zł za m kw. miesięcznie. To oznacza, że rzeczywista stawka eksploatacyjna w 2017 r. kształtowała się na poziomie 1,83 zł za m kw.

“Kolejny wzrost płacy minimalnej o ponad 7 proc. w przyszłym roku oraz prognozowana inflacja za br. na poziomie 2,5 proc., a także zapowiedziane drastyczne wzrosty cen mediów szczególnie: energii elektrycznej, energii cieplnej oraz gazu spowodują dalszy wzrost kosztów eksploatacyjnych w lokalach mieszkalnych co nie pozwoli spółdzielni na pokrycie zwiększonych kosztów w lokalach mieszkalnych z wypracowanego zysku po jego opodatkowaniu” – czytamy dalej w uzasadnieniu.

Stąd też podwyżka opłaty eksploatacyjnej. A skąd obniżka opłaty remontowej? Wynika ona z tego, że prace, na które były przeznaczane największe pieniądze (remonty elewacji, docieplenia, wymiana wind), dobiegają końca.

Łącznie zatem mieszkańcy spółdzielni mieszkaniowej Rubinkowo zapłacą tyle samo co dotychczas. Mniej pieniędzy będzie jednak w puli remontowej spółdzielni.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys