Jednostki OSP z regionu otrzymały nowy sprzęt. Jest wart 8 mln zł

Box2 Wiadomości Województwo box
Wręczenie motopomp strażakom ochotnikom, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

8 mln zł – tyle samorząd województwa przekazał w ostatnim czasie na zakup nowego wyposażenia dla jednostek ochotniczych straży pożarnych w regionie. To 19 motopomp, które będą wykorzystywane w akcjach ratowniczo-gaśniczych. W ubiegłym tygodniu odbyło się oficjalne przekazanie sprzętu jednostkom.

O tym, jak ważne jest, by strażacy mieli do dyspozycji jak najlepszy sprzęt, nie trzeba nikogo przekonywać. To właśnie od ich skuteczności zależeć może ludzkie życie. Dofinansowany przez samorząd województwa zakup sprzętu to kolejny krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa. Nowe motopompy trafiły do jednostek z każdego powiatu w województwie. 

W uroczystości przekazania sprzętu wzięli udział marszałek województwa Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, członek zarządu Aneta Jędrzejewska i radny sejmiku Tadeusz Pogoda.

– Nowoczesny sprzęt i infrastruktura są istotnym wsparciem służby strażaków, ale należy podkreślić przede wszystkim znaczenie człowieka. Jako gospodarz województwa, w imieniu mieszkańców naszego regionu, pragnę złożyć Państwu ogromne podziękowania za poświęcenie w ochronie najwyższych wartości, za zaangażowanie i gotowość do niesienia pomocy – mówił marszałek Piotr Całbecki.

W czasie uroczystości marszałek odebrał także medal wybity z okazji jubileuszu stulecia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Wręczył mu go wiceprezes zarządu wojewódzkiego oddziału ZOSP Janusz Gerke. 

Motopompy trafiły do jednostek OSP w Aleksandrowie Kujawskim, Księtem, Hucie, Firlusie, Działyniu, Świeciu nad Osą, Gniewkowie, Maliszewie, Gębicach, Mroczy, Dobrem, Skrwilnie, Kamieniu Krajeńskim, Kruszem, Dobrzejewicach, Klonowie, Świątkowicach, Płużnicy oraz Brzyskorzystewku. 

Sprzęt został zakupiony w ramach czwartego etapu projektu “Nowoczesne Służby Ratownicze”, finansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Łączna wartość projektu sięga ponad 10 mln zł. Jeszcze jesienią zrealizowana zostanie jego kolejna część – jednostki OSP zostaną wyposażone w samochody ratowniczo-gaśnicze. Łącznie będzie to 7 średnich i 12 lekkich wozów. W ramach poprzednich trzech etapów zakupiono 27 samochodów (w tym 11 ciężkich i 16 średnich wozów bojowych). Realizacją zadania zajmuje się wojewódzki oddział ZOSP RP. 

To jednak nie jedyny sprzęt, jaki trafił do jednostek OSP z regionu dzięki RPO na lata 2014-2020. Strażacy zyskali dzięki niemu łącznie 1,3 tys. sztuk sprzętu niezbędnego do prowadzenia akcji. Wśród wyposażenia znalazły się m.in.  motopompy, narzędzia hydrauliczne, zestawy ratownictwa medycznego, aparaty do ochrony dróg oddechowych, łodzie, sanie do ratownictwa lodowego, wentylatory oddymiające i agregaty prądotwórcze.

Samorząd województwa wspiera strażaków ochotników na bieżąco. W lutym nowe węże pożarnicze i komplety ubrań ochronnych przekazano strażakom, którzy uczestniczyli w akcji gaszenia pożaru nielegalnego składowiska opon w Raciniewie w listopadzie ubiegłego roku. Pożar był na tyle trudny do opanowania, że wiele jednostek poniosło straty w sprzęcie. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *