Jerzy Bańkowski nie żyje. Konsul honorowy Litwy w Polsce miał 60 lat

Box2 Wiadomości
fot. KH Energa Toruń

Zmarł Jerzy Bańkowski. Znany toruński przedsiębiorca i konsul honorowy Litwy miał 60 lat.

Jerzy Bańkowski był przez wiele lat prezesem Grupy Kapitałowej Nesta SA, która zajmuje się dystrybucją stali i sponsorem drużyny hokejowej KH Energa Toruń.

Był człowiekiem o wielkim sercu, mecenasem nie tylko toruńskiego hokeja, ale całego toruńskiego sportu oraz wielu dziedzin kultury w naszym mieście – tak pożegnano go na stronie internetowej klubu.

Od 2006 roku pełnił funkcję konsula honorowego Litwy jako jedna z sześciu osób, które zajmują w Polsce to stanowisko. Między innymi dzięki jego staraniom litewskie Kowno, drugie pod względem liczby mieszkańców miasto u naszego wschodniego sąsiada, zostało w 2018 roku włączone do grona miast partnerskich Torunia.

Był wyjątkowo świadomy potrzeby społecznej odpowiedzialności biznesu, dlatego ślady jego działań społecznych można dostrzec w całym Toruniu. Jednym z jego ostatnich marzeń było stworzenie nowoczesnego pola golfowego w naszym mieście – dodają przedstawiciele KH Energa Toruń w swoim pożegnaniu.

Włączał się w działalność charytatywną, działając w ramach utworzonej przez siebie “Fundacji Łączy nas Toruń i Golf”.

Zmarłego pożegnał w mediach społecznościowych prezydent miasta Michał Zaleski:

Był osobą niezwykle zaangażowaną w życie naszego miasta. Działał m.in. w obszarze sportu, kultury i biznesu. Mecenas sztuki. Bardzo dobrze znany kibicom toruńskiego hokeja. Od wielu lat, jako sponsor i współwłaściciel pracował na rzecz w budowy i rozwoju KH Energa Toruń.

Bańkowskiego wspomina również przewodniczący Rady Miasta, Marcin Czyżniewski:

Jerzy Bańkowski (1962-2022), konsul honorowy Litwy w Toruniu, przedsiębiorca, filantrop, a przede wszystkim wyjątkowy człowiek, organizował i finansował dziesiątki przedsięwzięć w naszym mieście. Cieszę się, że mogłem współdziałać w niektórych z nich i nie mogę uwierzyć, że nie będzie więcej. Żegnaj Jerzy.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.