Jest decyzja. Będzie 400 mln zł na budowę ECF Camerimage od rządu

Box2 Wiadomości
Fot. Wojtek Szabelski

400 mln zł z budżetu państwa wesprze do 2025 roku budowę Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Pieniądze trafią do Torunia dzięki przyjętej wczoraj przez rząd uchwale. 

Do 400 mln zł z państwowej kasy miasto dołoży 200 mln zł z własnej kieszeni. Inwestycja za łącznie 600 mln zł połączy ze sobą budynki CKK Jordanki i Centrum Sztuki Współczesnej. 

Festiwal Camerimage powrócił do Torunia w zeszłym roku i przyniósł ze sobą odważne pomysły. Powstanie w Toruniu Europejskiego Centrum Filmowego zapowiedziała podpisana we wrześniu ubiegłego roku umowa między ministrem kultury i dziedzictwa Piotrem Glińskim, prezydentem Torunia Michałem Zaleskim oraz prezesem Fundacji Tumult Markiem Żydowiczem. Na początku tego roku powołano ECF Camerimage jako publiczną instytucję z Kazimierzem Suwałą na czele.  Po roku od podpisania umowy wiadomo już, że inicjatywa zyska finansowe wsparcie ze strony rządu. 

Miasto i państwo będą ponadto składać się na utrzymanie tej instytucji – po 4 mln rocznie od każdej ze stron. Będzie to także wsparcie dla organizacji samego festiwalu. Wiadomo już również nieco więcej o tym, jak będzie wyglądała tegoroczna edycja.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *