Jest już uproszczony wniosek o odroczenie składek dla przedsiębiorców

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay

Przedsiębiorcy, chcący skorzystać z odroczenia terminu płatności składek ze względu na epidemię koronawirusa, mają już możliwość skorzystania z nowego, uproszczonego wniosku, dostępnego na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ulgi dla przedsiębiorców na podstawie specustawy nie będą stanowiły pomocy publicznej – tak po konsultacji z Komisją Europejską orzekł Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Dzięki takiej decyzji, ZUS miał możliwość opracowania i skrócenia do jednej strony wniosku o odroczenie składek, a także o zawieszenie zawartych już układów ratalnych i odroczeń na 3 miesiące. Z uproszczonej wersji wniosku skorzystać mogą wszyscy przedsiębiorcy, niezależnie od sposobu, w jaki prowadzą swoją księgowość.

Do wypełnienia wniosku potrzebne będą jedynie podstawowe dane, takie jak NIP, REGON lub PESEL. Trzeba będzie również krótko opisać, w jaki sposób koronawirus odbił się na sytuacji firmy, uniemożliwiając jej opłacanie należności w terminie.

W treści wniosku należy zaznaczyć odpowiednią kratkę, w zależności od tego, o co wnioskujemy, np. odroczenie terminu płatności składek, zawieszenie układu ratalnego, zawieszenie spłaty już posiadanej umowy o odroczenie. Okres przesunięcia to 3 miesiące – wyjaśnia Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Wnioski nadsyłać można drogą elektroniczną, za pośrednictwem PUE ZUS. Możliwe jest także podesłanie ich pocztą lub złożenie w skrzynce w siedzibie ZUS. Pozytywne rozpatrzenie sprawy poskutkuje wysłaniem umowy na wskazany przez przedsiębiorcę adres e-mail lub pocztą. Umowę należy podpisać i dostarczyć do ZUS. W czasie epidemii, możliwe jest wysłanie samego skanu, dostarczając oryginał później.

Przedsiębiorcy, których sytuacja nie ulegnie poprawie w ciągu trzech miesięcy, będą mogli renegocjować umowę.

1 thought on “Jest już uproszczony wniosek o odroczenie składek dla przedsiębiorców

  1. Przekonamy się, jak to będzie wyglądać w praktyce. Te składki i tak trzeba będzie w końcu odprowadzić. Współpracuję od dłuższego czasu z biurem rachunkowym (dla zainteresowanych: http://www.ec-biuro-rachunkowe.pl/) , dla ksiegowych to też trudny czas. Wiele branż ucierpi, będą mniejsze wpływy do budżetu z podatków, mniej inwestycji. Przedsiębiorcy będą teraz wypełniać przeróżne wnioski i składali do różnych instytucji, z wielu usług będą rezygnować i szukać oszczędności. Miejmy nadzieję, że to nie będzie trwało długo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *