Jest mapa kościelnej pedofilii w Polsce. Toruń też tam jest!

Box2 Wiadomości
fot. Google Maps

Toruńska posłanka Joanna Scheuring-Wielgus dotrzymała słowa i dziś opublikowała mapę kościelnej pedofilii w Polsce. Znalazł się na niej także Toruń, Złotoria, Chełmża czy Trutowo (gmina Kikół).

Scheuring-Wielgus opublikowała mapę pedofilii wspólnie z Markiem Lisińskim z fundacji Nie Lękajcie Się. W tej chwili na mapie jest naniesionych ponad 300 punktów ilustrujących przypadki nadużyć seksualnych. Są one potwierdzone wyrokami sądowymi lub oparte na zweryfikowanych relacjach osób, które zgłosiły się do fundacji.

– Trzeba przełamać zmowę milczenia – zachęcała fundacja Nie Lękajcie Się, kiedy jej wolontariusze już półtora roku temu zaczęli zbierać dane do mapy kościelnej pedofilii. – Nie bójcie się. Jest nas coraz więcej. Staniemy obok każdej z ofiar. Łączy nas ta sama rana.

W tę inicjatywę zaangażowała się także Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka z Torunia. Parlamentarzystka wiele razy próbowała uzyskać od episkopatu informacje dotyczące pedofilii. Odpowiedzi jednak nie otrzymała.

Mapę kościelnej pedofilii w Polsce można znaleźć pod tym adresem: http://bit.ly/2O8YkpK.

Na mapie kościelnej pedofilii znalazł się Toruń. Na razie mowa jest o jednym przypadku sprzed kilku lat. Chodzi o wikarego parafii pw. Miłosierdzia Bożego i Świętej Faustyny i katechety, który był oskarżony o molestowanie gimnazjalistki. Sprawę opisywała “Gazeta Pomorska” w 2010 r.

Widnieje tam także podtoruńska Złotoria. Fundacja otrzymała z tej miejscowości zgłoszenie od osoby, która jako dziecko lub osoba małoletnia padła ofiarą przemocy seksualnej ze strony duchownego.

“UWAGA! Niektóre zgłoszenia dotyczą wydarzeń z ostatniej dekady, inne – zdarzeń bardziej oddalonych w czasie. (To znaczy, że księża obecnie pracujący w parafii mogą nie mieć związku ze sprawą). Ze względu na dobro osoby pokrzywdzonej na tym etapie nie publikujemy żadnych szczegółów sprawy” – czytamy w opisie tego przypadku.

Kolejny punkt do Chełmża. Tak pojawia się podobna adnotacja. Na mapie znalazło się też Trutowo (gmina Kikół). Tam został przypomniany wyrok z 2003 r., o którym pisała “Gazeta Wyborcza”. “Zakonnik, J.S, wyrok: 3 lata więzienia uznany przez Sąd Rejonowy w Lipnie winnym seksualnego molestowania 14-letniej dziewczynki w 22 stycznia 2001. Sąd stwierdził, że zakonnik wykorzystał fakt upośledzenia umysłowego dziewczynki”.

Autorzy tego zestawienia zapowiadają, że to nie koniec i na mapie będą się na niej pojawiać kolejne punkty.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *