Jest petycja w sprawie pozbawienia bp. Andrzeja Suskiego wszystkich tytułów honorowego obywatela

Box2 Polecamy Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Toruński Strajk Kobiet wystosował petycję do władz miast i województwa o pozbawienie bp. Andrzeja Suskiego, byłego ordynariusza diecezji toruńskiej tytułów i honorów. Jej autorzy skierowali też list otwarty do samego księdza biskupa.

Petycja i list otwarty Toruńskiego Strajku Kobiet mają związek z filmem braci Sekielskich “Tylko nie mów nikomu”, który dotyczy pedofilii w polskim Kościele katolickim.

“Toruński biskup Andrzej Suski, obecnie biskup senior, przez kilka lat wiedział o pedofilskich czynach księży Pawła K., Andrzeja S i Jarosława P. dopuszczających się przestępstw seksualnych na małoletnich. Pozostawał jednak głuchy na głosy ofiar, a ich oprawców, księży-pedofili, chronił, przenosząc z parafii do parafii, często w porozumieniu z innymi hierarchami kościelnymi” – czytamy w petycji.

Petycja o pozbawienie biskupa seniora i byłego ordynariusza diecezji toruńskiej została skierowana do władz Torunia, Lubawy, Chełmży, Nowego Miasta Lubawskiego, Jabłonowa Pomorskiego i województwa. Te samorządy przyznały bp. Suskiemu tytuły honorowego obywatela.

“Osoba, która chroni pedofilów, nie współpracuje z organami ścigania i doprowadza do kolejnych zbrodni dokonywanych na niewinnych dzieciach nie zasługuje na zaszczytny tytuł Honorowego żadnego miasta czy województwa. Honor nakazuje postępować etycznie, chronić ofiary i pomagać im. Honorowy Obywatel miasta ma być jego wizytówką, zasłużonym mieszkańcem czy gościem. Ma przynosić chlubę, a nie być powodem do wstydu” – czytamy w petycji.

Petycja Toruńskiego Strajku Kobiet jest dostępna TUTAJ. Tam także można podpisać. Toruński Strajk Kobiet wystosował też list otwarty do bp. Suskiego. Jego autorzy apelują do duchownego o złożenie piastowanej godności biskupiej. Poniżej publikujemy jego treść w całości:

Księże Biskupie,

w związku z ujawnionymi w ostatnich miesiącach praktykami księdza w ukrywaniu sprawców pedofilii Andrzeja S., Pawła K., Jarosława P. oraz pewnie wielu innych, wzywamy księdza do złożenia piastowanej godności biskupiej, zadośćuczynienia ofiarom tych przestępstw w naszej diecezji, wykonania prawomocnego wyroku dotyczącego wypłaty odszkodowania jednej z ofiar oraz zrzeczenia się tytułów Honorowego Obywatela Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Torunia, Lubawy, Chełmży, Jabłonowa Pomorskiego, Nowego Miasta Lubawskiego, jak również zrzeczenia się odznaczenia Missio Reconciliationis.

Grzech naruszenia niewinności dziecka jest czymś okrutnym, bezbożnym i niewybaczalnym. Ksiądz jako głowa toruńskiego Kościoła powinien być mu przewodnikiem i stać na straży prawa, powinien być wzorem dla innych wiernych. Tymczasem dopuścił się ksiądz grzechu zaniedbania oraz nie pociągnął do odpowiedzialności swoich podwładnych. Ukrywanie księży molestujących dzieci jest takim samym złem jak ich czyny, a ponadto wyrazem przyzwolenia na te praktyki. Nie godzi to godności biskupiej, którą ksiądz sprawuje. Z czysto ludzkiego punktu widzenia pedofilia to coś niedopuszczalnego, a na księdzu jako hierarsze kościelnym spoczywają o wiele większe i poważniejsze zobowiązania. Uważamy, że powinien ksiądz zrzec się swojego tytułu oraz przeprosić za swoje zachowanie zarówno wiernych, jak i ofiary. Nie może tytułować się honorowym, ten który honorowo nie postępuje, a jako mieszkańcy województwa czujemy wstyd, ze względu na to, że księdza nagrodzono takim tytułem oraz że jest ksiądz komandorem odznaczenia „Misji Pojednania” gdy nie chce ksiądz zadośćuczynić ofiarom przestępstw seksualnych. Kończąc jeszcze raz domagamy się BEZWZGLĘDNEGO wypełnienia przez księdza prawomocnych wyroków sądowych.

Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *