Jest wyrok w sprawie komitet Zaleskiego kontra Lenz

Box2 Polityka Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Sąd Okręgowy w Toruniu wydał postanowienie w procesie w trybie wyborczym między komitetem wyborczym Michała Zaleskiego a Tomaszem Lenzem.

Lenz będzie musiał sprostować swoją wypowiedź z debaty prezydenckiej “Nowości” i TV Toruń dotyczącą rzekomego miejskiego wsparcia finansowego dla Radia Maryja. Sprostowanie musi na swój koszt opublikować na pierwszej stronie “Nowości” i TV Toruń oraz zapłacić 5 tys. zł na rzecz Hospicjum Nadzieja przy ul. Włocławskiej. 

REKLAMA

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Torunia ma również zakaz rozpowszechniania wypowiedzi dotyczącej rzekomego miejskiego wsparcia finansowego dla Radia Maryja.

Lenz ma zamieścić na pierwszej stronie “Nowości” i bezpośrednio po “Aktualnościach Toruńskich” w TV Toruń sprostowanie o następującej treści. 

Ja, Tomasz Lenz, kandydat na Prezydenta Miasta Torunia prostuję użytą przeze mnie w debacie “Nowości” i TV Toruń w dniu 5 października 2018 r. nieprawdziwą informację o treści: “miasto dokłada się także do rocznic Radia Maryja i tutaj akurat nie ma problemu z tym, żeby jakieś środki finansowe zostały przekazane”.

Jak ten wyrok uzasadnił sąd?

– Zdaniem sądu uczestnik postępowania nie był w stanie wykazać, że Gmina Miasta Toruń dokłada do rocznic Radia Maryja, a tym samym, że przekazuje środki finansowe z tej okazji – tak postanowienie uzasadniała sędzia Urszula Martenka. – Sformułowanie takie należy uznać za gołosłowne. W toku postępowania nie przedstawiono żadnych dowodów potwierdzających finansowanie, przekazywanie środków pieniężnych przez Miasto Toruń na rzecz obchodów rocznic Radia Maryja.

Postanowienie nie jest prawomocne. Pełnomocnik Lenza – adwokat Jacek Krężelewski – zapowiada złożenie zażalenia na postanowienie do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Musi to zrobić do piątku do godz. 15.12.

– Orzeczenie sądu nie jest korzystne dla pana Tomasza Lenza – mówi Krężelewski. – W mojej ocenie i rozmów, które przeprowadziliśmy bezpośrednio po posiedzeniu sądu wynika, że będzie zainteresowany wywiedzeniem zażalenia od tego postępowania.

Lech Lep, pełnomocnik komitety wyborczego wyborców Michała Zaleskiego nie będzie składać zażalenia. – Ten wyrok – uważam – przynosi pełną satysfakcję komitetowi, który reprezentuję – mówi Lep. – Dowodzi kłamstwa wyborczego.

Wkrótce więcej informacji.

Zakończyła się rozprawa. Wyrok w sprawie komitet Zaleskiego kontra Lenz po godz. 14

Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *