Jest zawiadomienie do prokuratury w sprawie spektaklu “Wróg się rodzi”. Co na to Teatr Wilama Horzycy?

Box2 Kultura Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Nie cichną kontrowersje wokół ostatniej premiery Teatru Wilama Horzycy w Toruniu – „Wróg się rodzi”. Andrzej Jaworski, były poseł PiS i szef „Akcji SOS Dla Polskiej Rodziny” złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie sztuki. Teatr jednak o żadnym oficjalnym zgłoszeniu nie wie.

Spektakl „Wróg się rodzi” w reżyserii Anety Groszyńskiej premierę na deskach toruńskiego teatru miał w sobotę 30 marca. Sala wypełniona była po brzegi. Sam spektakl zaś nagrodzony został przez widzów długimi brawami. Nie zabrakło jednak słów krytyki.

REKLAMA

– Spektakl budzi dyskusje i refleksje, z czego się bardzo cieszę – mówi Paweł Paszta, zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru Wilama Horzycy. – „Wróg się rodzi” został zauważony i zachęca do debaty. Jedyne, z czym się nie zgadzam, to z zarzutami, że spektakl sieje nienawiść. Wręcz przeciwnie, spektakl powstał, by tej nienawiści zapobiegać. Ważne, byśmy przemyśleli nasze działania, zanim zaczniemy je podejmować. Ta sztuka to sprzeciw wobec tworzenia z drugiego człowieka wroga.

Do tematyki spektaklu i twórców odniósł się wiceszef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin.

 – Mamy do czynienia z grupą ludzi podkręcanych m.in. przez nieprzychylne nam media, którzy żyją w jakimś równoległym świecie i dostrzegają zjawiska, których w Polsce nie ma – mówił Sellin. – Jeżeli jakaś część opinii publicznej – a mam nadzieję, że tak jest – uznaje, że to jest jednak szaleństwo i że właśnie instytucjami kultury zarządzają ludzie, którzy oderwali się od rzeczywistości, to trzeba te pretensje wyraźnie adresować – dodawał.

Wczoraj w mediach społecznościowych pojawiła się informacja, że Kujawsko-Pomorskie Kuratorium Oświaty zabroniło iść szkołom do Teatru Horzycy na spektakl „Wróg się rodzi”.

– Takiego zakazu z naszej strony nie było – ucina Małgorzata Oborska, kujawsko-pomorski wicekurator oświaty.

Informacje o tym, jakoby szkoły miały wycofywać się z udziału w spektaklu, dementuje także przedstawiciel teatru.

– Wiele szkół zarezerwowało bilety na spektakl i tylko jedna klasa odwołała rezerwację – podkreśla Paszta. – Ale to się zdarza, nie jest to zjawisko odbiegające od normy.

Najwięcej emocji budzi dziś informacja przekazana na Facebooku przez Andrzeja Jaworskiego, byłego posła PiS i szefa „Akcji SOS Dla Polskiej Rodziny”.

– Złożyłem zawiadomienie do prokuratury w sprawie obrażania uczuć religijnych, wyśmiewania się z wiary, upokarzania całej Rodziny Radia Maryja oraz Ojca Dyrektora Tadeusza Rydzyka przez twórców sztuki „Wróg się rodzi” – pisze Jaworski. – Odpowiedzialność za taki stan ponosi dyrekcja toruńskiego Teatru im. Horzycy oraz Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego z Marszałkiem Piotrem Całbeckim, który nadzoruje finansową działalność teatralnej placówki.

Informacji o złożeniu zawiadomienia nie potwierdza jednak prokuratura.

– Do toruńskiej prokuratury nie wpłynęło żadne zawiadomienie dotyczące spektaklu realizowanego przez Teatr im. W. Horzycy w Toruniu – mówi nam prokurator Andrzej Kukawski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Toruniu.

Nic o sprawie nie wiedzą także przedstawiciele teatru.

– Nie dotarły do nas żadne oficjalne informacje, dotyczące złożenia zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez twórców spektaklu „Wróg się rodzi” – komentuje Paszta. – Nie widzę podstaw do takich zarzutów, ale jeśli rzeczywiście prokuratura zajmie się tą sprawą, służymy pomocą w kwestii potrzebnych wyjaśnień.

Tagged

1 thought on “Jest zawiadomienie do prokuratury w sprawie spektaklu “Wróg się rodzi”. Co na to Teatr Wilama Horzycy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *