Jest zielone światło dla prac tramwajowo-drogowych w centrum. Kiedy one ruszą?

Box2 Polecamy Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Miejski Zakład Komunikacji uzyskał zezwolenie na realizację części projektu tramwajowego w centrum – na ul. Chopina i Wałach gen. Sikorskiego. 29 kwietnia wykonawca przejmie teren budowy. Kiedy możemy spodziewać się rozpoczęcia prac i utrudnień?

Projekt tramwajowy w centrum – na pl. Rapackiego, al. Jana Pawła II, ul. Chopina i Wałach gen. Sikorskiego – został podzielony na kilka etapów. MZK osobno występowało o pozwolenia na realizację poszczególnych części projektu. W tym tygodniu uzyskało zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) na ul. Chopina i Wałach gen. Sikorskiego.

Wniosek o wydanie ZRID dla pozostałych odcinków został złożony 4 kwietnia br. do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Kiedy rozpocznie się pierwszy etap? 29 kwietnia nastąpi przekazanie placu budowy i wykonawca będzie mógł ruszyć z pracami w terenie.

Większych utrudnień nie powinniśmy się spodziewać przed majówką. Pojawią się one po długim weekendzie. W pierwszym etapie prac – od kwietnia do lipca br. – zaplanowano m.in.:

  • zamknięcie ruchu samochodowego na ul. Chopina i Wałach gen. Sikorskiego, gdzie będą prowadzone prace torowe i drogowe,
  • na Wałach gen. Sikorskiego na odcinku od pl. Artylerii do pl. Teatralnego ruch w początkowej fazie będzie się odbywać po południowej jezdni (przejazd będzie możliwy tylko dla pojazdów MZK, taksówek i służb miejskich),
  • po wykonaniu jezdni północnej i torowiska, ruch kołowy zostanie poprowadzony jezdnią północną (tylko dla MZD, taksówek i służb miejskich),
  • objazd ze wschodu na most Piłsudskiego: ul. Warszawską, Dobrzyńską, pl. Pokoju Toruńskiego, Przy Kaszowniku, pl. Chrapka, Przy Kaszowniku, Odrodzenia, Czerwona Droga, pl. Niepodległości, al. Jana Pawła II,
  • początkowo na ul. Chopina ruch na odcinku od al. 500-lecia Torunia do al. Jana Pawłą II odbywać się będzie po istniejącej jezdni,
  • następnie, po usunięciu kolizji z sieciami podziemnymi ruch kołowy zostanie przełożony na specjalnie przygotowane do tego celu torowisko, jednocześnie zostanie zapewniony dojazd ul. Chopina od ul. Bydgoskiej do ul. Fredry – przejazd przez skrzyżowanie ul. Chopina i al. 500-lecia dla tej relacji będzie niemożliwy. Obowiązuje objazd ul. Bydgoską, al. 500-lecia i dalej w prawo w ul. Chopina.

W ramach projektu tramwajowego przewidziano m.in. przebudowę torowisk tramwajowych wzdłuż ulic: Chopina, al. św. Jana Pawła II, Wały gen. Sikorskiego oraz Kraszewskiego i Czerwona Droga, a także budowę nowych torów – między pl. Artylerii Polskiej a pl. Niepodległości.

W al. Jana Pawła II ma powstać węzeł przesiadkowy integrujący transport autobusowy z tramwajowym. Zmieni się też układ drogowy w pobliżu przebudowywanych torowisk.

Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *