Jesteś z Chełmińskiego Przedmieścia? Musisz tam być!

Box2 Kultura
fot. torun.pl

Zwiedzanie wieży ciśnień, pokazy rękodzieła, warsztaty cyrkowe i koncerty Sary Pach, Bladysolo oraz Orkiestry Szkół Samochodowych – to będzie prawdziwe Święto Chełmińskiego Przedmieścia. Start w niedzielę o 14.

O tę imprezę zabiegali sami mieszkańcy. To bowiem jeden z projektów, na który głosowali w ramach budżetu partycypacyjnego. Wszystko rozegra się na placu na terenie Toruńskich Wodociągów przy ul. św. Józefa 37/49.

REKLAMA

„Idea Święta Chełmińskiego Przedmieścia polega na zwiększeniu poczucia więzi pomiędzy mieszkańcami okręgu Chełmińskie przez zaproponowanie im wspólnego spędzenia czasu i zajęć integracyjnych. Wydarzenie ma zachęcić do wyjścia z domu i odpoczynku na świeżym powietrzu, a także do zwrócenia uwagi na rekreacyjne możliwości starej Chełmionki oraz jej walory historyczne i estetyczne – piszą organizatorzy Święta.

Impreza rocznie się w niedzielę o godz. 14 i potrwa do 17. Nikt nie będzie się nudzić. Na scenie wystąpi m.in. Orkiestra Szkół Samochodowych i Sara Pach. Nie zabraknie też nieco ostrzejszych, rock’n’rollowych brzmień w wykonaniu toruńskiej formacji Bladysolo. Zapewne usłyszymy jej piosenkę pt. “Toruń jest miastem seksu”.

Uczestnicy Święta będą mogli zwiedzić zabytkową wieżę ciśnień, który jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu Chełmińskiego. Przewidziano też interaktywne warsztaty w ramach oferty Archipelagu Inicjatyw m.in. tworzenie własnych magnesów na lodówkę, malowanie twarzy zmywalnymi farbkami czy zdobienia materiału. Najmłodsi będą zaś tworzyć „skarpeciaki”, proste pacynki i maskotki, które będzie można do domu.

Na dzieci i młodzież czekają także warsztaty cyrkowe prowadzone przez specjalistów. Będzie można poznać podstawowe sztuczki: żonglerkę piłkami, maczugami, obręczami, jazdę na monocyklu i kręcenie kolorowymi talerzami. Zobaczymy także szczudlarzy.

Swoje stoiska przygotują także policjanci i strażnicy miejscy, gdzie nie zabraknie animacji edukacyjnych dla młodszych i starszych. Na Święcie pokaże się także Urząd Miasta Torunia, Bank Allianz i NZOZ „Ratuj” z warsztatami udzielania pierwszej pomocy. Pojawi się też stoisko z watą cukrową i dmuchany zamek do skakania dla dzieci.

Oto szczegółowy program Święta Chełmińskiego Przedmieścia, którą opublikowała rada okręgu Chełmińskie:

Przedstawiamy szczegółowy program Święta Chełmińskiego Przedmieścia:

Podczas Święta Chełmińskiego Przedmieścia zagrają:

 • 14:00 – 14:45 – koncert Orkiestry Zespołu Szkół Samochodowych
 • 15:00 – 15:45 – koncert Sary Pach i Rafała „Zwierzaka” Zielińskiego
 • 16:00 – 16:45 – koncert zespołu Bladysolo

Oprócz koncertów przez cały czas trwania imprezy dostępne będą następujące atrakcje:

 • Stoisko Rady Okręgu “Chełmińskie” (quiz z wiedzy o Przedmieściu Chełmińskim i Toruniu)
 • Stoisko Toruńskiego Oddziału Towarzystwa Opieki Nad Zabytkami (malowanki z muru pruskiego)
 • Stolik wspomnień starej “Chełmionki” (stowarzyszenie Chełmińskie Przedmieście – Tu Mieszkam” – zdjęcia, rekwizyty, opowieści ze starej Chełmionki)
 • Ćwiczenie celności rzutów do kosza z Twardymi Piernikami (g.15:30-16:00)
 • Animacje dla dzieci prowadzone przez Archipelag Inicjatyw
 • Warsztaty cyrkowe prowadzone przez Fundację CircArt
 • Dmuchany zamek do skakania dla dzieci
 • Stoisko Klubu Seniora Supełek – nauka haftu i frywolitki, stoisko z rękodziełem wykonanym przez Panie z Klubu Supełek
 • Warsztaty z udzielania pierwszej pomocy, namiot ratowników, fantom
 • Oprowadzanie po Wieży Ciśnień (z przewodnikiem)
 • Stoisko Policji – Funkcjonariusze animują czas dla dzieci (kolorowanki ze znakami, itp.)
 • Stoisko Straży Miejskiej – Funkcjonariusze animują czas dla dzieci
 • Stół do piłkarzyków

Opis animacji prowadzonych przez Archipelag Inicjatyw:

 1. Malowanie glinianych elementów – plakietek/zawieszek (magnesy na lodówkę, zawieszki) – przewidziane dla ok. 50 os.
 2. Malowanie buziek/twarzy (przez cały czas trwania wydarzenia) – kolorowe wzory naniesione zmywalnymi farbkami – dla wszystkich chętnych.
 3. Techniki zdobienia materiału – Podczas warsztatów uczestnicy zostaną zapoznani z techniką graficzną jaką są nadruki na materiale (plecaki). Same wykonają szablony, lub też ozdobią materiał na podstawie wcześniej przygotowanych wzorów za pomocą specjalnych pisaków – przewidziane dla ok. 50 osób.
 4. „Skarpeciaki” – to oferta dla najmłodszych, która polega na wykonaniu prostych pacynek, małych maskotek, które będzie można zabrać ze sobą do domu – przewidziane dla ok. 50 osób.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *