Jeszcze w tym roku na pl. Rapackiego zrobi się niezły komunikacyjny kocioł

Box2 Wiadomości
fot. Adam Zakrzewski

W 2019 r. w ścisłym centrum rozpoczną się dwie duże inwestycje: projekt tramwajowy oraz modernizacja mostu im. Józefa Piłsudskiego. Z jakimi utrudnieniami musimy się liczyć w tym roku?

Utrudnienia pojawią się już w drugim kwartale tego roku. Najpierw związane z projektem tramwajowym realizowanym w ścisłym centrum Torunia. Obejmie on nie tylko przebudowę torowisk tramwajowych w Wałach gen. Sikorskiego, al. Jana Pawła II i ul. Chopina.

W planach jest także budowa węzła przesiadkowego autobus – tramwaj w al. Jana Pawła II, budowa nowego odcinka torowiska tramwajowego i włączenie go do pl. Niepodległości, a także przebudowa wyżej wymienionych ulic wraz z wjazdem na nowy most drogowy.

Projekt tramwajowy w centrum będzie współfinansowany z pieniędzy unijnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych – z tego źródła miastu udało się pozyskać 36 mln zł. Kiedy ruszą prace?

Wykonawca realizuje projekt w formule “projektuj i buduj”. Właśnie zakończył prace nad dokumentacją. Roboty rozpoczną się już wkrótce. Start przewidziano w drugim kwartale br.

Formalności są jeszcze w toku. Wykonawca dwa tygodnie temu złożył wnioski o zezwolenia na realizację prac na ul. Chopina i Wałach gen. Sikorskiego. Niebawem zrobi to także dla robót, które będą realizowane na pl. Niepodległości i al. Jana Pawła II.

Jak będzie zorganizowany ruch podczas projektu tramwajowego? Wykonawca ma prowadzić roboty pod ruchem. Al. Jana Pawła II zostanie zwężona. Kierowcy będą mieć jednak do dyspozycji po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Na Wałach gen. Sikorskiego ruch będzie dostępny tylko w jednym kierunku – objazdy będą prowadzone Czerwoną Drogę.

Prezydent Torunia Michał Zaleski na spotkaniu z mieszkańcami Stawek apelował, żeby już teraz zacząć myśleć o utrudnieniach, jakie nas czekają w najbliższych miesiącach w centrum i na starym moście, a także o tym, jak omijać pl. Rapackiego i inne ulice, gdzie będą realizowane prace.

Prace na starym moście mają ruszyć nieco później – w drugiej połowie tego roku. Najpierw skupią się m.in. na “półkach”, z których korzystają piesi i rowerzyści. Wówczas nie trzeba będzie zatrzymywać ruchu na jezdni.

Znacznie więcej utrudnień ma się pojawić w 2020 r. Wszystko wskazuje, że wówczas – od wiosny do jesieni – na most Piłsudskiego będzie wpuszczana tylko komunikacja miejska bądź służby alarmowe, a ruch będzie kierowany na most tymczasowy i przeprawę im. Elżbiety Zawackiej.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *