Jutro możesz oddać krew. Przed Urzędem Marszałkowskim stanie ambulans

Box2 Wiadomości Województwo box
Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Już jutro, 15 kwietnia, przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, kolejny raz stanie ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Chętni będą mogli oddać krew w ramach marszałkowskiej akcji, odbywającej się regularnie w każdy trzeci czwartek miesiąca.

W ambulansie krew będzie można oddać w godz. 13:00 – 17:00. Szczególne środki ostrożności wymusza pandemia. Dawcy w ambulansie przyjmowani będą pojedynczo. Jednocześnie, osoby, które w ostatnim czasie mogły mieć kontakt z chorymi na Covid-19, nie powinny się zgłaszać.

– Zapas krwi potrzebny jest szczególnie teraz, kiedy w szpitalach przybywa hospitalizowanych. Apeluję do wszystkich, którzy mogą to uczynić, by wzięli udział w naszej akcji. Jednocześnie przyłączam się do apelu medyków kierowanego do osób, które przechorowały Covid-19. Ich osocze jest dziś na wagę złota, bo może uratować życie osobom zakażonym. W naszym województwie można je oddawać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy i pięciu stacjonarnych oddziałach terenowych – mówi marszałek województwa Piotr Całbecki.

Ambulans przed Urzędem Marszałkowskim można znaleźć w każdy trzeci czwartek miesiąca. W tym roku będzie to już czwarty postój. Harmonogram pozostałych przyjazdów ambulansu w 2021 roku:

  • 20 maja
  • 17 czerwca
  • 15 lipca
  • 19 sierpnia
  • 16 września
  • 21 października
  • 18 listopada
  • 16 grudnia.

Aby oddać krew należy być zdrowym i ważyć nie mniej niż 50 kg. Mogą to robić osoby w wieku od 18 do 65 lat. Wymagane jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość (ze zdjęciem), a także nr PESEL. Przed oddaniem krwi zaleca się picie dużej ilości płynów, spożycie lekkiego posiłku, a także ograniczenie palenia papierosów i picia alkoholu, także dzień wcześniej.

Krew pobierana jest jednorazowym sprzętem. Najpierw trzeba jednak wypełnić kwestionariusz i zarejestrować się. Następnie pobierana jest próbka krwi, odbywa się także badanie lekarskie. Pobór krwi trwa od 5 do 10 minut, po czym następuje 15 minut odpoczynku. Następnie dawca otrzymuje ekwiwalent kaloryczny, w postaci czekolady i soku. Więcej informacji znaleźć można na stronie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy, w województwie kujawsko-pomorskim mamy około 35 tysięcy honorowych krwiodawców, czyli niecałe 2 proc. mieszkańców regionu.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *