Jutro w Toruniu obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji. Będzie sportowo i filmowo

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Toruń włącza się w obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji. To święto ustanowione w 1995 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Z tej okazji zaplanowano wydarzenia kulturalne i sportowe.

Święto to zaplanowano po to, aby zwracać uwagę na pogłębiające się na świecie zjawiska nietolerancji, przemocy, nacjonalizmu, rasizmu i antysemityzmu, oraz marginalizacji i dyskryminacji mniejszości.

O 11:00 na nowo wybudowanym stadionie Uniwersyteckiego Centrum Sportowego odbędzie się mecz tolerancji. Wezmą w nim udział studenci i studentki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika pochodzący z Ukrainy, Niemiec, Turcji, Hiszpanii, Portugalii, Iranu i Polski. Na zwycięzców czeka puchar.

W ramach obchodów UMK przygotował także sześć krótkich filmów z historiami studentów i studentek. Opowiedzą oni, dlaczego wybrali Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Toruń, czy dobrze się tu czują, a także czym jest dla nich tolerancja. Premiera pierwszego filmu towarzyszyć będzie obchodom, kolejne materiały publikowane będą cyklicznie co tydzień. Wszystkie będą dostępne na kanale UMK TV na YouTube. Od jutra do 24 listopada będzie można zobaczyć również zdjęcia bohaterów filmów. Będą one eksponowane w Centrum Handlowo-Rozrywkowym Toruń Plaza, które jest partnerem tego przedsięwzięcia.

O 17:00 w Artus Cinema rozpocznie się Tęczowy Maraton Filmowy. W ramach niego zaprezentowane dwa filmy poruszające tematykę osób LGBT+. Pierwszy film trwa 2h 10min, drugi zaś zaczyna się o 19:30. Istnieje możliwość obejrzenia tylko jednego filmu. Liczba miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki do odbioru pół godziny przed seansem. Jednej osobie przysługuje 1 wejściówka. Brak możliwości rezerwacji wejściówek

Dodatkowo przez cały tydzień w toruńskich szkołach odbywać się będą zajęcia dot. tolerancji (prelekcje, gry terenowe, pokazy filmowe, zajęcia multimedialne, warsztaty).

Tagged

1 thought on “Jutro w Toruniu obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji. Będzie sportowo i filmowo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *