Kandydat PiS proponuje darmową komunikację miejską przez most

Box2 Polityka Wiadomości
fot. Adam Zakrzewski

Wojciech Klabun, radny PiS i kandydat do rady miasta złożył wniosek do prezydenta Torunia o to, żeby autobusy kursujące przez most im. Józefa Piłsudskiego – podczas remontu przeprawy – były darmowe.

Organizacja ruchu podczas modernizacji mostu była głównym tematem wspólnej konferencji prasowej Wojciecha Klabuna, radnego PiS i posłanki PiS Anny Sobeckiej. Podczas niej Klabun, który kandyduje do rady miasta z lewobrzeża, przedstawił swoje pomysły dotyczące remontu przeprawy.

REKLAMA

Pozytywnie ocenił propozycję budowy tunelu dla pieszych i rowerzystów na pl. Armii Krajowej, dzięki któremu łatwiej będzie się dostać z pl. Armii Krajowej na ul. Poznańską. Teraz odbywa się to wąskim przejściem pod wiaduktem. 

– Udało się do projektów wprowadzić windy dla mieszkańców schodzących z ul. Poznańskiej na przejście, które będzie nad drogą – mówi Klabun. – To poprawi bezpieczeństwo. To są kwestie pozytywne, które trzeba wspierać.

A negatywne? W ocenie kandydata PiS przywrócenie tramwaju na moście Piłsudskiego jest mrzonką. Przy obecnym ruchu samochodów i mniejszym niż kilka dekad temu wykorzystaniu Dworca Głównego takie rozwiązanie będzie utrudniać przejazd przez most.

– W tym momencie 10 linii autobusowych dojeżdża do dworca – mówi Klabun. – Czy trzeba jeszcze dawać tramwaj? Mamy trzy wiadukty przez tory kolejowe. Żaden tramwaj przez nie się nie przebije. Jest zbyt duże podwyższenie terenu.

Klabun krytykuje też proponowane przez My Toruń przesunięcie remontu mostu na 2020 lub 2021 r. Jego zdaniem modernizacja przeprawy powinna być połączona z pracami tramwajowymi i przebudową pl. Rapackiego. Żeby mieszkańcy nie odczuli utrudnień dwukrotnie. – Nie możemy opóźniać, musimy przyspieszać – uważa kandydat PiS.

Klabun wskazuje też, że fakt, iż mostem biegnie droga krajowa nr 15 to zaleta, a nie wada. Dzięki temu miasto będzie mogło pozyskać dofinansowanie do tego zadania z budżetu państwa. A most Piłsudskiego może stać się przeprawą lokalną dopiero po wybudowaniu mostu zachodniego.

Klabun podważa też sens budowy mostu tymczasowego. Wskazuje nie tylko na ograniczenia techniczne i proceduralne. Ale także na koszty. – To ok. 40 mln zł – mówi kandydat PiS. – Za tę kwotę można wyremontować kilkadziesiąt dróg osiedlowych. Powinniśmy skracać okres remontu mostu. 

Jak zorganizować ruch podczas modernizacji? Klabun złożył wniosek do prezydenta Torunia, żeby wszystkie linie kursujące przez most na całym swoim przebiegu były darmowe. – Wsiadając po lewej stronie można dojechać do całego miasta – mówi Klabun. – Koszt refundacji takiego rozwiązania na 7-8 miesięcy to ok. 1,5 mln zł.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *