Karuzela zwana macierzyństwem

Box2 Inne Mała Czarna Wiadomości
Tekst: Justyna Tobolska / fot. Łukasz Piecyk

Macierzyństwo to twardy orzech do zgryzienia. Codzienność rodziców to sinusoida tych przyjemnych, ale też i trudnych emocji. Wraz z pojawieniem się na świecie dziecka wsiadasz na karuzelę, której nijak nie zatrzymasz. Rodzicem będziesz już zawsze. Od teraz dzień w dzień będziesz uczyć się czytania w myślach, rozpoznawania znaków wysyłanych przez maluchy, sztuki negocjacji, ratowania dziecka z opresji wszelakiej. Będziesz robić wszystko, aby zaspokoić potrzeby dziecka, wyprzedzać jego oczekiwania, aby broń Boże nie było kolejnej histerii. 

I kiedy uda Ci się zgasić kolejny pożar, uzmysłowisz sobie, że nie masz już siły. Że ciągniesz na oparach, pomimo że nie jesteś sama, bo wspiera Cię mąż/mama/niania/babcia/ktokolwiek Ci bliski. Dojdziesz do wniosku, że chociaż kochasz swoje dzieci najmocniej na świecie, to to całe macierzyństwo jest przelukrowane. Nie radzisz sobie. Nie masz pomysłu, jak sobie pomóc. 

REKLAMA

I tutaj istnieje lek idealny. Tak prosty w użyciu, że aż grzech go nie użyć. KSIĄŻKI. Pisane przez ludzi mądrych, z doświadczeniem. Pisane dla rodziców, aby pokazać im, że nie są sami ze swoimi problemami. Wreszcie książki, które wyposażają rodziców w narzędzia, które pomogą im zapanować nad trudami dnia codziennego.

Dzisiejszy świat jest o tyle łaskawy, że bardzo łatwo dotrzeć do książek. Można je dostać w tej najbardziej tradycyjnej wersji, ale nie ma też problemu, aby kupić ebooka czy audiobooka. Jeśli ktoś chce poszerzyć swoją wiedzę, dowiedzieć się czegoś nowego, nic nie stoi mu na przeszkodzie.

W swojej domowej biblioteczce mam coraz więcej książek, które wprowadzają mnie w skomplikowany świat macierzyństwa. Jestem mamą od ponad 4 lat, a zdarzają się sytuacje, które pokazują mi, jak mało o wychowywaniu dzieci wiem. Nie ma tygodnia, kiedy nie korzystałabym z pomocy książek. Nawet jeśli one w cudowny sposób nie działają od razu, to sprawiają, że ja jestem coraz bardziej kompetentną mamą, która lepiej rozumie nie tylko swoje dzieci, ale i siebie. Chciałabym Wam pokazać kilka pozycji. To książki, które w głównej mierze skupiają się na budowaniu relacji: żony z mężem, rodziców z dziećmi, rodziny z bliskimi. 

Być razem. Książka dla par
Autor: Jesper Juul 

Książka duńskiego pedagoga i terapeuty rodzinnego. Na jej łamach Juul zwraca się bezpośrednio do małżonków/partnerów. Apeluje do nich, aby znaleźli czas dla siebie, na pogłębianie łączącej ich relacji. Autor skupia się na tym, jak bardzo życie rodzinne uzależnione jest od relacji między mamą a tatą. Podpowiada również, jak wspierać się w trudnych chwilach, jak konflikty i kryzysy w związku przekuwać w dobro rodzinne. Uczula również rodziców na to, jakie opłakane skutki może mieć skupienie całej swojej uwagi na dzieciach.
Książka składa się z siedmiu rozmów Juula z rodzicami, którzy opowiadają mu o trudnościach w swoim rodzicielstwie. Każda rozmowa przedstawia inny problem. Autor książki na każdym kroku podkreśla, że najlepszą rzeczą, jaką rodzice mogą dać dzieciom, jest szczęśliwy związek mamy i taty.

Jak być rodzicem, jakim zawsze chciałeś być
Autorzy: Adele Faber, Elaine Mazlish

Kolejna książka autorek „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”. Książka przedstawia konkretne problemy i propozycje ich rozwiązania. Autorki dbają, aby rozwiązywanie trudności odbywało się w pełnej świadomości i szacunku, zarówno do dziecka, jak i rodzica.
Z tego niewielkiego poradnika można dowiedzieć się, w jaki sposób pokazywać dziecku granice, jak wyrażać złość, ale jednocześnie nie ranić drugiej osoby. Jak włączać latorośl w codzienne obowiązki i pokojowo rozwiązywać rodzinne konflikty. Wreszcie z tej książki rodzic dowie się, jak pokazywać dziecku swoje własne emocje, aby jednocześnie nie przerzucać odpowiedzialności za nie na dziecko.

Pięć głębokich oddechów. Moc uważnego rodzicielstwa
Autor: dr Genevieve von Lob

Mindfulness. Sztuka uważności. Niezwykle ważna umiejętność w dzisiejszym świecie, gdzie dookoła wszyscy i wszystko pędzi. Idealna pozycja dla tych, którym zdarza się myśleć, że nie są wystarczająco dobrymi rodzicami.
Książka dla rodziców, którzy non stop mierzą się z porównywaniem i zasypywani są „dobrymi” radami. W końcu to pozycja dla tych, którzy w pewnym momencie przestają sobie ufać i zaczynają słuchać innych, choć głos w głowie mówi, że stoi to w sprzeczności z nimi samymi.
Ta książka pozwoli Ci się wyciszyć. Pokaże, że Twoja potrzeba pobycia samej ze sobą jest jak najbardziej normalna. Przekona Cię, że idealni rodzice nie istnieją, że każdy popełnia błędy. I że póki wyciągasz odpowiednie lekcje z tych błędów, póty dajesz swojemu dziecku najlepszą wersję siebie.
Autorka tej książki nauczy Cię czerpać pełnymi garściami z codzienności. Nauczy Cię radzić sobie z emocjami Twojego dziecka. Wprowadzi do Waszego świata spokój. Zmotywuje Cię do działania, a nie zamartwiania się.

Szanujący rodzice. Szanujące dzieci
Autorzy: Sura Hart, Victoria Kindle Hodson

Książka o wychowaniu w duchu NVC. Porozumienia bez przemocy, autorstwa Marshalla B. Rosenberga. Głównym zadaniem jej jest pokazać rodzicom, jak zmienić konflikty rodzinne we współdziałanie.
Autorki wprowadzają rodziców w świat komunikacji empatycznej, opartej na wzajemnym szacunku. Idealna pozycja dla tych, którzy chcą przełamać w swoim domu krąg wzajemnej krytyki, nieporozumień i niezaspokojonych potrzeb.
Książka, choć niewielka w swych rozmiarach, jest doskonałym przewodnikiem do wprowadzania dzieci w świat. Uczy rodziców uważnego patrzenia i słuchania swoich dzieci.
Korzystając z rad zawartych w tej książce, będziesz na najlepszej drodze do zbudowania domu, w którym każdy jego członek będzie czuł się kochany, zauważony, bezpieczny.

Zamiast wychowania
Autor: Jesper Juul 

Nie wystarczy powiedzieć dziecku „kocham cię”, aby dziecko wiedziało, że tak naprawdę jest. Aby czuło się kochane. Tak samo rodzicem nie stajesz się od razu po narodzinach dziecka. Rodzicielstwo to sztuka, której człowiek uczy się całe życie. Co należy zatem robić, aby nie skrzywdzić dzieci? Jak mądrze pokazać dzieciom, że są dla nas ważne, że zależy nam na ich zdaniu?
Czy w rodzicielstwie można zrezygnować z podziału silny (rodzic) – dziecko? Jak pokazać naszym latoroślom, że dostrzegamy ich potrzeby i chcemy je mądrze zaspokoić?
Na te i wiele innych pytań odpowiada Juul w osobistej rozmowie. Na łamach tej książki pokazuje, jak zbudować w dziecku poczucie własnej wartości, które sprawi, że młody człowiek będzie umiał odnaleźć się w każdej sytuacji.

Więź. Dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów
Autorzy: dr Gordon Neufeld, dr Gabor Mate

Książka napisana przez dwóch naukowców. Psycholog i lekarz połączyli swoje siły, aby dać rodzicom coś, co pomoże im zrozumieć, jak trudnym zadaniem w dzisiejszych czasach jest wychowywanie dzieci. Panowie szukają odpowiedzi na jedno z najbardziej nurtujących pytań w rodzicielstwie: dlaczego w pewnym momencie życia dzieci rówieśnicy stają się dla nich ważniejsi niż rodzice, i co zrobić, aby odwrócić tę tendencję?
Autorzy pokazują, jak ważne jest, aby to dorośli byli autorytetem dla dziecka i że najważniejszą rolę w procesie wychowania odgrywa więź.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *