Katedra śś. Janów przed i po interwencji. Tymczasowa konstrukcja zniknęła

Box2 Interwencje Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk/biuro miejskiego konserwatora zabytków

Po naszym ubiegłotygodniowym artykule miejski konserwator zabytków podjął interwencję w sprawie portalu katedry śś. Janów. Dzięki niej zniknęła z niego tymczasowa konstrukcja.

W ubiegłym tygodniu napisaliśmy o tymczasowej konstrukcji, która została przykręcona śrubami w XV-wiecznym portalu głównym katedry śś. Janów. Artykuł możecie przeczytać poniżej:

REKLAMA

Na tę sprawę uwagę nam zwróciła nasza Czytelniczka:

– Wkręcili śruby w katedrę – napisała w wiadomości do naszej redakcji. – Aż serce boli, jak się na to patrzy. Część śrub została co prawda wkręcona w spoiny. Ale niestety nie wszystkie. Czy tak się powinno dbać o tej skali zabytki? Nie rozumiem tego. Przecież na konserwację tej świątyni poszły grube pieniądze z różnych źródeł. Zajmijcie się tym!

W biurze miejskiego konserwatora zabytków dowiedzieliśmy się, że konstrukcja, która pojawiła się na katedrze, służy do mocowania dekoracji okazjonalnych podczas uroczystości odbywających się w świątyni. Jej montaż nie był uzgadniany z biurem.

Po naszym artykule Emanuel Okoń, miejski konserwator zabytków w Toruniu podjął interwencję.

“Po interwencji miejskiego konserwatora zabytków tymczasowa konstrukcja okazjonalna przy portalu katedry została zdemontowana w dniu 15 marca br.” – taką informację otrzymaliśmy od biura miejskiego konserwatora zabytków.

Macie dla nas temat? Coś wymaga interwencji? Czekamy na Wasze sygnały na redakcja@tylkotorun.pl. Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w Toruniu? Polub nas na Facebooku.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *