Klimat na topie. Powstała zielona koalicja klimatyczna w Toruniu

Box2 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Dziś nieco przed 11 podczas konferencji prasowej ogłoszono powstanie toruńskiej koalicji dla klimatu. Kto wchodzi w jej skład?

Sprzymierzyły się tym razem partie i organizacje społeczne zaangażowane politycznie: Razem, Nowoczesna, Partia Zielonych, Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Obywatelski Toruń, KOD, Czas Mieszkańców, Obywatele RP oraz młodzieżówka Wiosny, czyli Przedwiośnie. Na porannej konferencji prasowej ogłosiły powstanie grupy ponad podziałami politycznymi. Grupa miała zawiązać się 27 czerwca tego roku.

-Zmiany klimatyczne odczuwamy coraz bardziej i to na własnej skórze – mówiła Danuta Stępkowska z Obywatelskiego Torunia na konferencji pod urzędem miasta. – Czas najwyższy, byśmy zaczęli działać. Klimat nie ma poglądów politycznych, a odpowiedzialność za jego zmiany to niesamowicie trudny temat. Dlatego też wokół tej idei w Toruniu skupili się lokalni działacze partii politycznych i organizacji społecznych (…). Zachęcamy inne organizacje i partie do wspólnego działania. Ekologia to więcej niż pojemniki do segregacji śmieci i kilka worków do nawadniania drzew.

Stępkowska wspomniała również o jednym z tematów, który spadł z agendy przyszłej sesji rady miasta – o konieczności rzetelnego przygotowania Miejskiego Programu Adaptacji.

Społecznicy mieli plan, aby przygotować obywatelską inicjatywę uchwałodawczą dotyczącą zaprzestania używania plastiku w magistracie. Niestety, czy na szczęście, prezydent na początku tego tygodnia ich ubiegł i wystosował zarządzenie dotyczące ekologicznych zmian w urzędzie. Zbieg okoliczności czy przeciek w klimatycznej grupie?

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *