Kłótnie o uszczuplony budżet. PiS urządza briefing, Koalicja chce rekompensat dla samorządów

Box2 Wiadomości
Na dzisiejszej sesji nie było tak nudno i nieciekawie... Radni przypomnieli sobie, że należą do różnych ugrupowań politycznych i wdali się w spór nad spadkiem wpływów do budżetu miasta.

Na sesji Rady Miasta radni dwóch przeciwnych sobie ugrupowań Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej. Na wieść o dołączeniu do programu obrad punktu o stanowisku Torunia wobec konieczności rekompensaty strat budżetowych, które nastąpiły w konsekwencji decyzji rządu, radni Klubu Radnych PiS zaprosili na briefing prasowy.

Przypomnijmy, że ten temat pojawił się również na wrześniowej sesji. Radni KO wnosili o wystosowanie wspólnego z miastem stanowiska w tej sprawie

-Przede wszystkim warto podkreślić, że rząd wspiera bardzo mocno Toruń w pozyskiwaniu środków.(…) Uspokajam, że te pieniądze się znajdą – zapewniał wówczas radny Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Klabun.

Pieniądze, jak widać, się nie znalazły, jak można się dowiedzieć z projektu budżetu miasta na rok 2020. Dziś temat wrócił, również dlatego, że będzie on prezentowany na sesji.

-Trzymajmy się faktów, widzimy, że ten hipotetyczny 30-milionowy, ubytek, według naszych szacunków 20-milionowy będzie zrekompensowany, przez tą nadwyżkę, która była przekazywana w ubiegłych latach. Środki budżetowe to nie tylko wpływy, które są zapisywane per saldo, to są również środki, które są przekazywane bezpośrednio, ale również pośrednio kierowana do mieszkańców Torunia przez różne agendy, poprzez dofinansowanie różnych inwestycji i to są realne pieniądze, które też były zapisywane w budżetach- mówił Wojciech Klabun z PiS.

Radni PiS powołali się m. in. na dotację przeznaczoną na Centrum Filmowe Camerimage w wysokości 400 mln zł.

-Tak naprawdę nikt nie jest nam w stanie powiedzieć, o ile mniejsze będą te dochody – podkreślał Adrian Mól, rzecznik wojewody i radny Prawa i Sprawiedliwości.

Niemal na sam koniec sesji radni przegłosowali, tym razem głosami tylko Koalicji Obywatelskiej i z dawnego Czasu Gospodarzy, “Apel w sprawie podjęcia przez Radę Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej kompleksowych działań rekompensujących samorządom znaczne ubytki dochodów”. Nie obyło się bez politycznej dyskusji na tym tle, gdzie radni tych dwóch zwalczających się ugrupowań nie szczędzili sobie razów. Z treścią apelu można zapoznać się poniżej:

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *