Koalicja Obywatelska będzie w koalicji czy w opozycji? Na razie wyciąga rękę do innych radnych

Box2 Wiadomości
fot. Marek Krupecki

Dziś w hotelu Bulwar nowo wybrani radni Koalicji Obywatelskiej podziękowali wyborcom za głosy. Jako największy klub w radzie miasta zapraszają pozostałych radnych do współpracy. 

Zaczynają się rozmowy dotyczące układu sił w toruńskiej radzie miasta. Koalicja Obywatelska nieco wybiegając przed szereg, zorganizowała dziś w tej sprawie konferencję prasową. Na niej nowo wybrani rajcy podziękowali za oddane przez wyborców głosy i przedstawili swoje zamierzenia programowe na tę kadencję.

Koalicja Obywatelska (tworzą ją Platforma Obywatelska i Nowoczesna) zwyciężyła wybory do rady miasta i wprowadziła do niej 10 radnych. W imieniu nowego klubu za głosy wyborców podziękował  Łukasz Walkusz. 
 
– Prawie 30 proc. poparcia w wyborach do rady miasta i 24 tys. głosów to najlepszy wynik, jeśli chodzi o komitety startujące do rady miasta – podkreśla Walkusz. – Tym samym jesteśmy największym klubem – mamy 10 radnych. Będziemy tworzyli największy klub w radzie miasta i to nas bardzo cieszy. Za to chcielibyśmy podziękować mieszkańcom Torunia, za wybór, za zaangażowanie i każdy głos. Zwyciężyliśmy w Toruniu.
Walkusz zapowiada, że KO chce teraz rozpocząć rozmowy dotyczące współpracy w radzie miasta z pozostałymi radnymi nowej kadencji. – Będziemy rozmawiali o realizacji naszego programu, szukali porozumienia lub innych rozwiązań w radzie miasta na rzecz dobra Torunia i mieszkańców – mówi Walkusz.
 
KO chce realizować swój samorządowy program “Lepszy Toruń”, nad którym pracował 20-osobowy zespół pod kierownictwem dr. Patryka Wawrzyńskiego i Bartka Szymanskiego. – Nie chcemy, żeby cała praca poszła na marne – mówi Paweł Gulewski, radny PO. – Chcielibyśmy rozmawiać ze wszystkimi o możliwościach realizacji podstawowych tez programu. Nikt z naszych kandydatów nie kandydował przeciwko komuś, były to hasła, które miały na celu ulepszenie Torunia, dlatego też w duchu koncyliacji chcielibyśmy się spotykać z innymi.
 
W programie KO była mowa m.in. o utworzeniu kierunków politechnicznych w Toruniu, uruchomieniu karty miejskiej i aplikacji mobilnej miasta ułatwiającej kontakt na linii urząd miasta – mieszkańcy czy zmianach w edukacji związanych m.in. z zajęciami dodatkowymi dla uczniów bądź zahamowaniem zwolnień nauczycieli.
 
KO zapowiada, że na kandydata na przewodniczącego rady miasta zaproponuje Łukasza Walkusza. Najpierw jednak z pozostałymi radnymi chce przedyskutować kwestie programowe.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys