Kobiety, którym się chce [WYWIAD]

Box1 Mała Czarna Wywiady
fot. Łukasz Piecyk

O nowym wydarzeniu dla kobiet, jego idei i formule rozmawiamy z Kingą Chalecką, prezeską Stowarzyszenia Kobiece Forum Biznesu

Przed nami nowa inicjatywa na mapie toruńskich wydarzeń. Czym jest Forum Kobiety Torunia?

REKLAMA

Wydarzeniem, które ma pokazać, że w Toruniu jest bardzo wiele aktywnych kobiet. Nie tylko w biznesie, ale w każdej sferze życia. Do tej pory nie było jeszcze w naszym mieście wydarzenia, które promowałoby takie kobiety, więc pomyślałyśmy – dlaczego nie? Wiele z nich wstydzi się o sobie mówić. To nas zmotywowało, żeby zorganizować wydarzenie dla kobiet, które je ośmieli. Chcemy pokazać wszystkim mieszkańcom Torunia, że mamy czym się pochwalić, mamy z kogo brać przykład i mamy kogo wspierać. To wsparcie kobiet w ich działaniach jest bardzo potrzebne. 

Wspierać – to znaczy?

Być ich partnerem, klientem, mentorem. Formą wsparcia może być też wolontariat. Poprzez wsparcie rozumiemy nie tylko pomoc finansową, choć ona też jest ważna. Mamy na myśli każdą możliwą formę wsparcia. Może nim być tworzenie miejsc takich jak nasze Stowarzyszenie Kobiece Forum Biznesu. W takich miejscach można porozmawiać, wyzbyć się wątpliwości, nabrać otuchy. My, kobiety, bardzo często potrzebujemy po prostu przegadać pewne rzeczy. 

Czy w związku z tym to wydarzenie skierowane jest tylko do kobiet?

Nie. Nasze Forum skierowane jest zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn. Wśród gości i moderatorów są osoby różnej płci. Nie mamy też skonkretyzowanej grupy wiekowej, bo zarówno młodzi, jak i seniorzy znajdą na spotkaniu coś dla siebie. Nie zamykamy się na jedną grupę społeczną. 

W jakiej formule będzie odbywać się Forum Kobiety Torunia? To będzie konferencja?

To będzie spotkanie otwarte z zastrzeżeniem, że liczba miejsc jest ograniczona i trzeba się zarejestrować. Nie chcemy tego nazywać konferencją, ponieważ wydarzenie będzie miało formę dyskusji. Zaproszonych gości także nie chcemy nazywać prelegentami. To nie będą prelekcje. Zależy nam na otwartej dyskusji na dany temat. Rozmowa będzie tak poprowadzona, żeby każdy chętny mógł się wypowiedzieć. Chcemy wszystkich zaangażować w rozmowę. 

Na wydarzeniu zaplanowane są cztery panele dyskusyjne. Jakich tematów możemy się spodziewać?

Pierwszy panel to będzie działalność kobiet dawniej i dziś. Wystąpi m.in. Dorota Zawacka-Wakarecy, prezes Fundacji gen. Zawackiej czy Monika Gotlibowska z Kongresu Kobiet. Drugi panel dotyczy kobiety odpowiedzialnej – za siebie, za rodzinę, za swój biznes, za modę, za ekologię. Kolejny panel to zdrowa kobieta. Poruszymy problem nałogów wśród kobiet, tematykę nowotworów czy zdrowego odżywiania. Na koniec porozmawiamy o kobietach w kulturze i sztuce. Szykujemy dla naszych uczestniczek niespodziankę, ponieważ wszystko wskazuje na to, że w ostatnim panelu wystąpi Małgorzata Kożuchowska. 

Wspominaliśmy o Stowarzyszeniu Kobiece Forum Biznesu, które jest organizatorem zbliżającego się Forum Kobiety Torunia. Co to jest za organizacja?

Zajmujemy się promowaniem aktywności wśród kobiet. Naszymi członkiniami są zarówno młode dziewczyny na studiach, jak i matki wracające na rynek pracy po urlopie macierzyńskim, ale też kobiety na emeryturze. Każda kobieta ma u nas możliwość zaistnienia, zaprezentowania się. Co miesiąc organizujemy networkingowe spotkania dla kobiet pod nazwą „Mała Czarna w biznesie”. Pokazujemy kobiety, którym się chce. 

Waszym celem jest wpisanie Forum Kobiety Torunia w coroczny kalendarz toruńskich spotkań. Konkurencja czy uzupełnienie dla Kongresu Kobiet?

Nie jesteśmy konkurencją dla Kongresu Kobiet. My działamy lokalnie, zakres Kongresu jest regionalny. My się skupiamy na Toruniu. Myślę, że im więcej takich inicjatyw – tym lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *