Kobiety wyjdą na ulice. Poznaliśmy pierwsze szczegóły Manify Toruńskiej 2019

Box2 Wiadomości
Fot. materiały prasowe

„Mocy zamiast przemocy. Stop seksistowskiej agresji” to tegoroczne hasło Manify Toruńskiej. – Nie zgadzamy się na stygmatyzowanie i ignorowanie ofiar, usprawiedliwianie oprawców i opieszale reagujący system – tłumaczą wybór tematu organizatorki. Jak obecnie wyglądają przygotowania do wiosennego wydarzenia?

Hasło Manify Toruńskiej ogłoszone zostało we wtorek 22 stycznia. Wtedy też organizatorzy opublikowali na portalu Facebook plakat, promujący wydarzenie. By móc kontynuować swoje działania, drukować plakaty i planować kolejne eventy, torunianki w lutym organizują potańcówkę „Feminizm krzepi. Vol 1”.

Zabawa odbędzie się w sobotę 2 lutego o godz. 21.00 w klubie Koniec Świata przy ul. Podmurnej 4. Bilety wstępu kosztować będą 5 zł.

– Zebrana w ten sposób suma przeznaczona zostanie na organizację Manify Toruńskiej 2019 – mówi Katarzyna Klejna, współtwórczyni inicjatywy. – Zapraszamy nie tylko na parkiet, ale również do gorącej dyskusji!

Na tydzień przed Manifą zorganizowany zostanie zaś Mani Fest – Festiwal Manifowy. W jego trakcie odbędą się m.in. warsztaty z asertywnej komunikacji, spotkanie dot. współuzależnienia, czy męskości. Podczas spotkań uczestnicy podejmą się próby wytłumaczenia, dlaczego oprawcami tak często stają się właśnie mężczyźni. Dyskusję moderować będą znane polskie aktywistki. Na koniec festiwalu odbędą warsztaty filozoficzne dla dzieci poruszające temat równości płci.

– Wciąż układamy plan naszych wydarzeń, chcemy zaprezentować tegoroczne hasło przez pryzmat wielu inicjatyw – podkreśla Katarzyna Klejna. – Przemoc jest zagadnieniem bardzo szerokim. Rozumiemy ją nie tylko jako tą fizyczną, ale także seksualną czy psychiczną. Grożenie, kontrolowanie, mowa nienawiści to tylko kilka z wielu jej przykładów. Przemocą jest także przemoc systemowa – zapisy prawa, zakazujące kobietom aborcji, jednocześnie naruszające prawa człowieka do decydowania o własnym zdrowiu i życiu. Dla nas przemocą jest także stawianie przed komisją dyscyplinarną nauczycielek, które 3 października 2016 r. przyszły do pracy ubrane na czarno. Do tych tematów z pewnością w tym roku powrócimy.


projekt plakatu: Zuzanna Larysz

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *