Kobiety wyjdą na ulice. Przed nami 4. edycja Manify Toruńskiej [ZDJĘCIA + PROGRAM]

Box2 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

W sobotę 9 marca ulicami Torunia po raz 4. przejdzie manifestacja w obronie praw kobiet. Hasło Manify to „Mocy zamiast przemocy. Stop seksistowskiej opresji!”. Demonstracja rozpocznie się o godz. 15:00 pod pomnikiem Mikołaja Kopernika i przemaszeruje wokół starówki.

Torunianki biorące udział w przemarszu sprzeciwią się przemocy nie tylko fizycznej, ale także seksualnej, domowej i ekonomicznej.

– Chcemy mówić o przemocy wobec kobiet – zjawisku, które jest głęboko zakorzenione w kulturze patriarchalnej i często usprawiedliwiane – mówią organizatorki wydarzenia z Kolektywu Manifa. – Za przemoc odpowiedzialni są sprawcy, a nie osoby, które jej doświadczają. Swobodne zachowanie, strój czy manifestowanie własnej seksualności, nie są zachętą do kontaktów seksualnych ani nie mogą być wytłumaczeniem agresji, przemocy, gwałtu.

Dlaczego torunianki zdecydowały się mówić właśnie o przemocy?

– Widząc sytuację, w której jedna osoba poniża drugą, mówimy „nie wtrącam się, to prywatna sprawa”. To właśnie nasz największy błąd – mówi Anna Lamers, współorganizatorka akcji. – Zwracajmy uwagę na każdy przejaw agresji. Ważne, by uświadomić, że słowa też mogą ranić, być formą przemocy psychicznej. Przyszedł czas, w którym kobiety zaczynają mówić o agresji, której doświadczają.Zaczyna się coś dziać, a środowisko, w którym żyjemy, wyklucza oprawców. Chcemy dziś głośno powiedzieć przemocy „stop”, chcemy w tym roku wywołać z lasu wilka.

Czy uda się to podczas spotkania dot. przemocy na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu? Tego bowiem dotyczy jedno z wydarzeń towarzyszących Manifie. Odbędzie się ono w przeddzień przemarszu – 8 marca o godz. 18.00 w Kulturhauz (ul. Poniatowskiego 5/2).

– Zgłosiła się do nas ofiara przemocy – doktorantka jednego z wydziałów UMK, która opowie nam swoją historię – zapowiada Anna Lamers. – W trakcie spotkania poruszymy m.in. temat relacji uczeń-mistrz oraz spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie „Gdzie w niej znajduje się granica, której żadna ze stron nie powinna przekroczyć”.

Manifa to nie tylko demonstracja, ale szereg wydarzeń edukacyjno-kulturalnych dedykowanych mieszkańcom w każdym wieku.

– Mamy warsztaty poświęcone mowie nienawiści, podczas którego ich uczestnicy nauczą się jak rozpoznawać konkretne, niepożądane zachowania – tłumaczy Joanna Sieradzka. – O feminizmie w komiksie opowie absolwentka toruńskiego Wydziału Sztuk Pięknych, a filmie „Strajk kobiet trwa” jego reżyser Magdalena Malinowska. Nikt z pewnością nie będzie się nudził.

Fot. Marek Krupecki

Pierwsze warsztaty odbędą się już w czwartek (28 lutego), w siedzibie Stowarzyszenia Motyka przy ul. Ducha Św. 2a/1. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jak rozpoznawać i reagować na zachowania oraz wypowiedzi, które są przestępstwami z nienawiści.

Z kolei w piątek o godz. 18:00 w Końcu Świata przy ul. Podmurnej 4 odbędzie się panel dyskusyjny o seksizmie, homofobii i dyskryminacji w piłce nożnej kobiet.

Najbliższy weekend rozpoczniemy od warsztatów asertywności dla kobiet „Wzmocnij swój głos”. Te zorganizowane zostaną w sobotę (2 marca) o godz. 10.00 w Kulturhauzie.

W poniedziałek odbędzie się tam pokaz filmu „Strajk kobiet trwa”, a po seansie spotkanie z reżyserką Marią Malinowską.

Manifa w tym roku przygotowała również coś dla najmłodszych – zajęcia pt. „Równość – co to takiego? Warsztaty dla młodych filozofek i filozofów”. Spotkanie na temat równości płci odbędzie się we wtorek 5 marca w Domu Kultury Bydgoskie Przedmieście przy ul. Sienkiewicza 11/3. Tego samego dnia o godz. 18:00 w Galerii Sztuki Wozownia zostanie wygłoszony wykład poświęcony feminizmowi w komiksie.

Ciekawe warsztaty zaplanowano na  środę 6 marca o 18:30 w siedzibie Stowarzyszenia Motyka. Będą związane m.in. z przygotowaniem profesjonalnego CV, utworzeniem profilu w witrynach pomagających w poszukiwaniu pracy, przygotowaniem do rozmowy kwalifikacyjnej itd. Następnego dnia o godz. 17:30 w Kulturhauzie odbędzie się spotkanie z terapeutką poświęcone współuzależnieniom.

– Naszą Manifę firmują kobiety, ale sprawę stawiamy jasno: nie tylko mężczyźni są sprawcami przemocy – kobiety również – dodaje Anna Lamers. – O tej agresji – słownej, psychicznej i fizycznej mówimy niezależnie od płci. Działamy nie tylko na rzecz kobiet. Aktywnie wspieramy osoby wykluczone, słabsze i samotne. Bez względu na poglądy czy seksualność.

MANIFEST – Festiwal towarzyszący 4. Manifie Toruńskiej 28.02–9.03.2019

PROGRAM:

Przestępstwa z nienawiści – rozpoznanie i reagowanie

28.02.2019 (czwartek), godz. 18.00- 19.30 ul. Ducha Św. 2a/1

Jak rozpoznawać i reagować na zachowania, w tym wypowiedzi, które są przestępstwami z nienawiści? O tym wszystkim dowiecie się podczas warsztatu, na który zapraszają Manifa Toruńska i Stowarzyszenie Pracownia Różnorodności – SPR. Warsztat przygotowany jest przede wszystkim dla osób, które nie mają wykształcenia prawniczego, więc elementy teorii zostaną ograniczone do minimum, a język (niespecjalistyczny) skupiony będzie na aspektach praktycznych oraz na dyskusji osób uczestniczących i osoby prowadzącej. Warsztat zostanie przeprowadzony w języku polskim. Udział w warsztacie jest bezpłatny, ale wymaga uprzedniego zapisania się – pocztą elektroniczną na adres: pracowniaroznorodnosci@gmail.com. Warsztat poprowadzi Przemysław Szczepłocki, prawnik (SPR).

Kto to posprząta? O seksizmie, homofobii i dyskryminacji w piłce nożnej kobiet

1 marca 2019 (piątek), godz. 18.00–20.00, Koniec Świata, ul. Podmurna 4

Podczas panelu dyskusyjnego „Kto to posprząta?” poruszymy kwestie seksizmu, homofobii i dyskryminacji w piłce nożnej kobiet. Porozmawiamy o tym, jakie wsparcie mają piłkarki, jakiego wsparcia oczekują i w jaki sposób o nie walczą. Przybliżymy temat wszechobecnego seksizmu, z którym się stykają, a także dyskryminacji, której doświadczają ze strony systemu i społeczeństwa. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy płeć w piłce nożnej wpływa na poziom szczęścia osoby uprawiającej tę dyscyplinę. W panelu wezmą udział piłkarki – Marij Duhra, Jagoda Zielińska i Justyna Dziabaszewska. 

W trakcie spotkania będziemy też zbierać buty sportowe, które zostaną wysłane do sportowczyń i sportowców, które/rzy przebywają na wyspie Lesbos podczas procesów azylowych.

Wstęp bezpłatny.

Wzmocnij swój głos – warsztaty asertywności dla kobiet
2 marca (sobota) | godz. 10.00–15.00, Kulturhauz, ul. Poniatowskiego 5/2

Podczas warsztatów dostarczymy wiedzy z zakresu asertywności i będziemy ćwiczyć asertywną komunikację w granicach nienaruszających praw swoich i innych osób. Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy pod adresem mailowym: manifa.torun@gmail.com. Liczba miejsc ograniczona! Warsztaty poprowadzi Anna Urbańczyk – trenerka równościowa, aktywistka praw człowieka i  koordynatorka projektów społecznych.

Manifa Before Party + Feministyczna Fotobudka 
2 marca 2019 (sobota) | godz. 21.00, PERS, Mostowa 6
Podczas tego wieczoru będzie można zrobić sobie super zdjęcie w fotobudce, kupić manifowe przypinki i tatuaże, zrobić samemu koszulkę z feministycznym hasłem, porozmawiać z członkiniami Kolektywu Manifa. 

Wydarzenie ma charakter benefitowy – wejście jest bezpłatne, a całość zebranych datków za przypinki, koszulki i zdjęcia idzie na organizację Manify i ManiFestu. 

Strajk kobiet trwa – projekcja filmu i spotkanie z reżyserką
4 marca 2019 (poniedziałek) | godz. 18.00, Koniec Świata, ul. Podmurna 4

Film przedstawia historię pracownic poznańskich żłobków publicznych, które od 2011 roku prowadzą walkę przeciwko prywatyzacji instytucji, o poprawę warunków pracy i wyższe płace. Kwestie pracownicze stały się punktem wyjścia do szerszych działań na rzecz uznania marginalizowanych wartości, godnego opłacania pracy w sfeminizowanych sektorach oraz do dyskusji o podziale środków z budżetu miasta. Poznanianki łączą walkę o kwestie socjalne – warunki pracy i poziom płac – z walką o prawa kobiet: o powszechny dostęp do antykoncepcji, bezpiecznej i legalnej aborcji, do bezpłatnej opieki nad dziećmi oraz o społeczne poszanowanie wartości pracy domowej.
Po filmie planowane jest spotkanie z reżyserką filmu – Magdaleną Malinowską, działaczką OZZ Inicjatywy Pracowniczej.
Wstęp bezpłatny.

Równość – co to takiego? Warsztaty dla młodych filozofek i filozofów
5 marca 2019 (wtorek) | godz. 17.00, Dom Kultury Bydgoskie Przedmieście, ul. Sienkiewicza 11/3

Przeplatane zabawami i filozoficznymi rozmowami warsztaty na temat równości płci. Młode filozofki i filozofowie przeczytają wspólnie kilka graficznych i literackich opowieści na temat równości i nierówności. Następnie spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytania: Kto powinien zajmować się pracami domowymi? Kto powinien zarabiać na utrzymanie rodziny? Kto ma władzę w państwie, w szkole, w rodzinie? Kto może być prorokiem? Wsłuchamy się w krytyczną analizę młodych i otworzymy przestrzeń do wielu innych pytań. 
Wstęp bezpłatny. Powiadom nas, że przyjdziesz, pisząc na adres mailowy: tako@tako.biz.pl
Warsztaty będą prowadzić Tomek Klejna (absolwent filozofii na UMK) i Kasia Klejna (redaktorka prowadząca dział książki dziecięcej w wydawnictwie Tako).

Feminizm w komiksie – wykład

5 marca 2019 (wtorek) | godz. 18.00–20.00, Galeria Sztuki Wozownia, ul. Rabiańska 20

Czy komiks, jako dyscyplina sztuki, jest patriarchalny? Czym charakteryzuje się reprezentacja podmiotu kobiecego w historiach obrazkowych? Jak zmieniał się w komiksie wizerunek kobiety i kobiecości na przestrzeni lat? I nareszcie – czy Wonder Woman faktycznie jest feministką? 

Podczas spotkania omówiona zostanie kwestia kobiecej podmiotowości w komiksie głównego nurtu oraz nurcie undergroundowym. Wykład będzie stanowić próbę analizy zjawiska, jakim jest komiks feministyczny w Polsce i na świecie (termin „komiks feministyczny” należy rozumieć jako wszystkie te historie obrazkowe, które w swojej treści zawierają krytyczny opis rzeczywistości oparty na doświadczeniach z życia kobiety). 

Wykład poprowadzi Aleksandra Wantuch – absolwentka WSP w Toruniu, miłośniczka sztuki, feministka. 

Wstęp bezpłatny.

emPoWeRment zawodowy – warsztat nieformalny
6 marca 2019 | godz. 18.30-20.00, ul. Ducha Św. 2a/1

Manifa Toruńska i Stowarzyszenie Pracownia Różnorodności – SPR zapraszają na nieformalny warsztat adresowany do kobiet, osób LGBTQ oraz innych grup społecznych, które mogą liczyć się z mniej przychylnym nastawieniem pracodawców.
Warsztat złożony będzie z dwóch części. Pierwszą będzie prezentacja praktycznych kwestii związanych m.in. z: przygotowaniem profesjonalnego CV, utworzeniem profilu/konta w witrynach, platformach i aplikacjach pomagających w poszukiwaniu pracy, przygotowaniem do rozmowy kwalifikacyjnej, w tym do odpowiedzi na pytania, które mogą powodować trudności (np. o plany zawodowe na przyszłość, o sytuację rodzinną czy zdrowotną), rozpoznaniem pytań, które mogą i które nie mogą paść ze strony osoby przeprowadzającej rekrutację.
W drugiej części warsztatu osoby uczestniczące będą mogły skonsultować się z prowadzącymi w sprawach omówionych podczas prezentacji; osoby zainteresowane będą też mogły na miejscu wykonać profesjonalne zdjęcie do CV i rekrutacji. 

Warsztat poprowadzi Raisa Rechter – feministka, działaczka LGBTQ i prawniczka z Brazylii mieszkająca w Polsce.

Udział w warsztacie jest bezpłatny, ale wymaga uprzedniego zapisania się – pocztą elektroniczną na adres pracowniaroznorodnosci@gmail.com; w wiadomości wystarczy zadeklarować chęć udziału w warsztacie oraz podać swoje imię albo pseudonim/nick. 


Współuzależnienie – gdzie jestem? – spotkanie z terapeutką Magdą Pawlak; 7 marca 2019 | godz. 17.30-20.00, Kulturhauz, ul. Poniatowskiego 5/2
Jak odróżnić miłość od współuzależnienia? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które mają poczucie, że kochają „za bardzo”. Odgadują potrzeby, wybawiają z kłopotów, ratują w trudnych sytuacjach, przejmują odpowiedzialność za innych, dbają „żeby zawsze było miło”. Działając tak, nawet wtedy jeśli inni od nich tego nie oczekują, spełniając swoją „powinność”, zabiegają z jednej strony o to by czuć się potrzebnym, z drugiej, nie dbając o swoje potrzeby, pozostają często z żalem i poczuciem wykorzystania. Nie dbając o równowagę w dawaniu i braniu czują się lekceważeni i niedoceniani. Stąd już niedaleko do złości, depresji, uciekania od życia. Taka toksyczna relacja dotyczy najczęściej partnerki/ów, ale może zachodzić również pomiędzy rodzicem a dzieckiem lub innymi członkami rodziny. 
Tematy na które chcemy zwrócić uwagę podczas spotkania to miedzy innymi:
• Współuzależnienie – definicje, kryteria,
• Odpowiedzialność, kontrola,
• Wytyczanie granic,
• Rozpoznawanie i wyrażanie uczuć,
• Rozpoznawanie własnych potrzeb,
• Destrukcyjne zachowania.

Spotkanie poprowadzi Magda Pawlak – socjoterapeutka, terapeutka TSR (certyfikat PSTTSR), certyfikowana specjalistka terapii uzależnień i współuzależnienia, terapeutka rodzinna, profilakterka.

Wstęp bezpłatny.

Molestowanie na UMK
8 marca 2019 | godz. 18.00  (piątek), Kulturhauz, ul. Poniatowskiego 5/2

Ostatni raport Rzecznika Praw Obywatelskich „Doświadczenie molestowania wśród studentek i studentów” pokazuje, że skala molestowania seksualnego wśród studentek i studentów jest bardzo duża, dotyczy prawie co trzeciej osoby i to głównie kobiet. Ten problem zauważamy też w Toruniu – dziennikarze Oko.press informowali w zeszłym roku, że na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika pojawiły się oskarżenia o molestowanie. Porozmawiamy o tym. W ramach otwartej dyskusji o swoich doświadczeniach opowie jedna z osób, która ma wiedzę o wydarzeniach na UMK. W dyskusji wezmą też udział ekspertki antydyskryminacyjne.

Wstęp bezpłatny.

Manifa Toruńska 2019  

MOCY ZAMIAST PRZEMOCY | Stop seksistowskiej opresji!
Manifa Toruńska 2019 | 9.03.2019
godz. 15.00 | Pomnik Mikołaja Kopernika

9 marca po raz czwarty spotkamy się, aby zamanifestować, że nie ma naszej zgody na dyskryminację kobiet, domagać się należnych praw, ale także by okazać sobie solidarność i siostrzeństwo oraz świętować wspólnotowość.
W tym roku sprzeciwiamy się przemocy w każdej jej formie. Tej najbardziej widocznej – fizycznej, ale również słownej, seksualnej, ekonomicznej czy systemowej, niezależnie od płci osoby, która jej doświadcza. Tej zauważalnej w sieci oraz zakamuflowanej na uniwersytetach czy w miejscach pracy. Takiej, którą spotykamy czasem w gabinetach lekarskich, w miejscach publicznych czy we własnym domu. Dlatego spotkajmy się razem na dorocznej toruńskiej Manifie, żeby powiedzieć solidarnie: Nie ma przyzwolenia na przemoc, na żaden z jej rodzajów. Dbajmy o siebie nawzajem, dbajmy o samych siebie, bądźmy solidarne i solidarni z poszkodowanymi, domagajmy się rozwiązań systemowych, instytucjonalnych, państwowych, sprawdzajmy czy te, które są dostępne, działają. Dajmy sobie moc – zamiast przemocy

Protest Party czyli manifowy afterek
9 marca 2019 (sobota) | godz. 21.00, Koniec Świata, ul. Podmurna 4
Po Manifie będziemy się bawić do białego rana. Wystąpią dla Was: Baraka Face Junta (Kołobrzeg), Antidotum (Warszawa), Aus Tears (Finlandia). Po koncercie after disko – diskopartizane!!! 

Wjazd min. 10zł.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Manifa Toruńska na Facebooku.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *