Kolejne alarmy bombowe w toruńskich przedszkolach. “Mamy już tego serdecznie dość”

112 Box1 Wiadomości

Fala fałszywych alarmów bombowych przeszła przez placówki edukacyjne w Toruniu na jesieni ubiegłego roku. Wszystko wskazuje na to, że historia się powtarza. Informacje o kolejnych ewakuacjach przekazali rodzicie z Przedszkola Miejskiego nr 18. Policja potwierdziła, że problem dotyczy także innych placówek.

Przypominamy, że fałszywe alarmy bombowe były regularnie wysyłane do dyrektorów toruńskich przedszkoli w formie e-maili na jesieni 2020 r. Chodziło wówczas o rzekome zagrożenie chemiczne. W przypadku powiadomienia służb o zdarzeniu, konieczna była ewakuacja dzieci i młodzieży. W ten sposób zaburzone zostało funkcjonowanie m.in. Przedszkola Miejskiego nr 11 i Zespołu Szkół nr 6 w Toruniu. Problem przyjął rangę ogólnopolską. Teraz historia zaczęła się powtarzać.

W poniedziałek 19 kwietnia żłobki i przedszkola zostały ponownie otwarte dla dzieci. Pierwszy dzień w Przedszkolu Miejskim nr 18 rozpoczął się ewakuacją.

Mamy już tego serdecznie dość i boimy się o nasze dzieci – relacjonowała jedna z mam w mediach społecznościowych.

Okazuje się, że alarmy wybuchły nie tylko w przedszkolu na Jarze. Na chwilę obecną nie można stwierdzić z całą pewnością, czy autorem fałszywych maili jest na ta sama osoba, co kilka miesięcy temu.

Co jakiś czas pojawią się informacje o fałszywych alarmach. Dotyczą one kilku placówek przedszkolnych w Toruniu. Tym razem także chodzi o wysyłanie fałszywych maili. Sprawę badają specjaliści od cyberprzestrzeni. Należy pamiętać, że jeżeli sprawca zostanie wykryty to, zgodnie z art. 224 KK, może grozić mu od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności oraz obciążenie kosztami akcji ewakuacyjnej – informuje podinsp. Wioletta Dąbrowska, oficer prasowy KMP Toruń. – To wyraz bardzo dużej niedojrzałości osób, które “bawią się” w ten sposób. Służby, zadysponowane do przeprowadzenia ewakuacji, mogą być w tym czasie potrzebne gdzie indziej.

Toruńska policja apeluje do “dowcipnisiów” o daleko posunięty rozsądek.

Fot. Łukasz Piecyk

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *