Kolejne kwietne łąki pojawiają się w Toruniu

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Na terenie Torunia zostało do tej pory wysianych 0.4 ha kwietnych łąk. Miasto zdecydowało się utrzymać ten trend i zaplanowało stworzenie kolejnych łąk. Przedsięwzięcie zostanie sfinansowane z oszczędności, które udało się wypracować przy okazji wcześniejszego projektu.

Na chwilę obecną mieszkańcy mogą cieszyć oko kolorowymi łąkami m.in. przy ul. Gagarina, Andersa, Grudziądzkiej, Uniwersyteckiej, Łódzkiej, Morycińskiego, Szosie Lubickiej, Chełmińskiej oraz terenie przy Muzeum Etnograficznym. Nie sposób przecenić roli kwietnych łąk w mieście. Nie tylko zwiększają bioróżnorodność, ale także są miejscem żerowania dla owadów zapylających, pomagają zatrzymywać wodę, absorbują zanieczyszczenia z powietrza i obniżają temperaturę otoczenia w czasie upałów.

Miasto także doceniło rolę kwietnych łąk i postanowiło stworzyć kolejne.

Początkowo z budżetu miasta zaplanowaliśmy wydanie 300 tys. zł na ten cel, jednak udało nam się go zrealizować za mniejszą kwotę – tłumaczy Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, skarbnik miasta.

W ten sposób na wysianie następnych łąk udało się zagospodarować 130 tys. zł.

Tagged

3 thoughts on “Kolejne kwietne łąki pojawiają się w Toruniu

  1. Są same plusy z posiadania łąk. Nie dość, że to dobre dla naszej planety to jeszcze można zaoszczędzić przy wysiewie, ale i później jest tańsza w utrzymaniu niż trawnik, nie wymaga tak częstego koszenia!

  2. To zaniedbane nieużytki a nie łąki. Taniej więc niby, że ekologicznie nie koszą bo nie ma na to pieniędzy. Realnie to zielsko, robactwo, komary i brzydota. Jakoś dziwnie przed domkami nikt tego nie praktykuje a przecież takie ekologiczne. Ciekawe czy komentująca wyżej p. Joanna chciałaby mieć takie chwasty przed domem i robactwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *