Kolejne parkingi przy Starówce oddane do użytku

Box2 Fotogalerie Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

W bliskiej okolicy Starego Miasta w Toruniu powstało ponad 400 miejsc postojowych. Najnowsze parkingi wybudowano między ul. Gregorkiewicza, a placem Pokoju Toruńskiego. Projekt realizowany był od czerwca do grudnia tego roku w formule “projektuj i buduj”. Inwestycja pochłonęła łącznie ponad 5 milionów złotych.

W czerwcu 2019 rozpoczęto realizację projektu budowy nowych parkingów dla mieszkańców Torunia. Inwestycja powstała w formule “projektuj i buduj”. Oznacza to, że wybrany wykonawca musiał najpierw stworzyć projekt, potem uzyskać niezbędne pozwolenia i następnie mógł rozpocząć budowę. Całkowity koszt wybudowania wszystkich nowych parkingów to 5 615 000 zł. Celem projektu było odciążenie ścisłego centrum miasta od nadmiernego ruchu samochodowego.

Pierwszy parking na 50 miejsc powstał przy Wałach gen. Sikorskiego. W lipcu oddano do użytku 36 miejsc parkingowych przy ulicy Grudziądzkiej 53. Na początku października powstał także parking na 83 miejsca przy Grudziądzkiej 62. W połowie października pojawiło się 81 miejsc postojowych przy placu biskupa Jana Chrapka. W ramach wszystkich zadań wykonano także chodniki, kanalizację deszczową oraz przebudowano lub uzupełniono oświetlenie drogowe.

Ostatnim etapem inwestycji był parking między ulicą Gregorkiewicza, a placem Pokoju Toruńskiego. Oficjalnie 16 grudnia do użytku oddano w tym miejscu 158 miejsc postojowych, w tym 7 dla osób niepełnosprawnych. Docelowo pojawiają się na tym terenie także chodniki i ścieżka rowerowa. To jednak nie koniec planów Miejskiego Zarządu Dróg.

Wiemy, że potrzeby są znacznie większe. Szukamy nowych terenów pod budowę ewentualnych parkingów. Myślimy też o parkingach park&ride, które są w trakcie projektowania. Mamy zakontraktowane dwa parkingi tego typu, przy ulicy Olimpijskiej i Szosie Lubickiej. Takie parkingi mają służyć głównie przyjezdnym, żeby zostawili na nich auto i dalej udali się komunikacją miejską – poinformował Rafał Wiewiórski, dyrektor MZD Toruń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *