Kolejne podejście do przedłużenia ul. Długiej. Ile czasu zajmą prace?

Box2 Wiadomości
fot. archiwum

Toruńscy drogowcy ogłosili przetarg na budowę brakującego odcinka ul. Długiej pomiędzy Szosą Chełmińską a ul. św. Józefa. Już było kilka podejść do tego zadania. Wszystkie kończyły się fiaskiem.

O przebudowie ul. Długiej zrobiło się głośno kilka lat temu. Mieszkańcy okolicznych budynków podnieśli larum, bo nie chcieli pod swoimi oknami kolejek aut, hałasu, spalin i karetek jadących na sygnale do pobliskiego szpitala. Ostatecznie projekt został zmieniony i uwzględnia postulaty protestujących. Ulica powstanie, ale ruch na niej będzie uspokojony.

Ten odcinek ul. Długiej – od Szosy Chełmińskiej do św. Józefa – szczęścia jednak nie ma. Oferty, które wpływały do przetargów, były zbyt drogie. W ostatnim podejściu miasto chciało wydać na tę inwestycję 2,6 mln zł. Najniższa propozycja opiewała zaś na ponad 5,5 mln zł.

Drogowcy ogłosili kolejny przetarg. Zakres prac jest mniejszy niż w przypadku poprzedniego konkursu. Została z niego wyłączona budowa kanalizacji deszczowej oraz sieci i przyłącza wodociągowego – te prace do końca sierpnia mają zrealizować Toruńskie Wodociągi.

Oprócz przedłużenia ul. Długiej zaplanowano także przebudowę i rozbudowę ul. Hurynowicz. Na przecięciu z Długą powstanie wyniesione skrzyżowanie. Co się zmieni na Długiej? Powstanie tam jezdnia z obustronnymi chodnikami i drogą rowerową po stronie północnej. Przewidziano także 70 miejsc postojowych dla aut, oświetlenie uliczne i nasadzenia zieleni.

Wykonawca wybrany w przetargu będzie mieć sporo czasu na realizację prac. Termin został ustalony na koniec lipca 2020 r. Firmy zainteresowane tym kontraktem poznamy 1 lipca. Tego dnia mija termin zgłaszania ofert.

Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *