Kolejne rządowe obostrzenia: będzie obowiązek zakrywania twarzy

Box1 Wiadomości
fot. Pixabay.com

Rząd przedłużył do 19 kwietnia obowiązujące obostrzenia związane ze stanem epidemii. Dłużej zamknięte pozostaną więc m.in. galerie handlowe, kina, czy teatry. Ponadto, pojawiły się nowe regulacje mające ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. W przyszłym tygodniu wejdzie w życie obowiązek zakrywania twarzy.

Informacje o nowych ograniczeniach zostały podane podczas wideokonferencji z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego

– Aby ograniczyć rozprzestrzenianie epidemii, przedłużamy obowiązujące obostrzenia, wszystkie regulacje przeciwko koronawirusowi – powiedział premier.

Z kolei do 26 kwietna zamknięte pozostaną szkoły, a zagraniczny ruch lotniczy i kolejowy zostaną wstrzymane. Natomiast granice pozostaną zamknięte do 3 maja. Ograniczenia dotyczące imprez masowych obowiązywać będą do odwołania.

Przesunięte zostały egzaminy maturalne i egzaminy ósmoklasistów. Nie wiadomo kiedy dokładnie się odbędą, ale nie będzie to szybciej niż w czerwcu. Nowy termin ma zostać podany z przynajmniej trzytygodniowym wyprzedzeniem.

– Przekładamy termin egzaminów. Odkładamy go na inny czas. Chcemy, żebyście mieli długą perspektywę przygotowania do egzaminów – zwracał się do uczniów minister Dariusz Piontkowski.

– Taka była większość głosów, które do nas docierały – nauczycieli, ekspertów, dyrektorów, a przede wszystkim rodziców i uczniów: dajcie nam szansę później – mówił premier Mateusz Morawiecki.

W przyszłym tygodniu obowiązywać zacznie obowiązek zakrywania twarzy poza domem.

– Od przyszłego czwartku będziemy wprowadzali obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. To pozwala ochronić nie nas, ale innych przed nami – powiedział minister Łukasz Szumowski.

Premier nadzieją wyraził się o nadchodzącej przyszłości.

– Krzepnie w nas siła, moc i przekonanie, że musimy poradzić sobie z pandemią wirusa i poradzimy sobie. Jestem przekonany, że kraj wróci do nowej rzeczywistości – zaznaczał. – Wierzę, że polska gospodarka wyjdzie z tego. Na pewno pokiereszowana, ale mocniejsza od innych i będziemy gotowi do ekspansji może już nawet za kilka miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *