Kolejne ulgi dla przedsiębiorców i powrót parkomatów. Prezydent przedstawił propozycje na sesję

Box2 Wiadomości
Fot. Adam Zakrzewski

14 maja odbędzie się najbliższa sesja rady miasta. Swoje propozycje uchwał przedstawił na dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski. Czym zajmą się radni?

Na sesji zapadnie decyzja m.in. w sprawie zmiany regulaminu konsultacji społecznych. Celem jest tutaj dopuszczenie możliwości prowadzenia spotkań, dyżurów i warsztatów dotyczących konsultacji online.

– Mamy 18 tematów do konsultacji. Okres pandemii spowodował przerwę. Nie chcielibyśmy, aby tematy, które rada oceniła, że powinny podlegać konsultacjom, pozostaną bez tych konsultacji. System online, jeżeli będzie przyjęty, da taką możliwość – mówił prezydent.

Rada miasta ma także wyłonić komisję, która przeprowadzi postępowanie konkursowe na nowego dyrektora Miejskiej Przychodni Specjalistycznej. Obecna dyrektorka Bożena Mleczek-Dąbrowska odchodzi na emeryturę z końcem lipca. Komisja liczyć może maksymalnie 7 osób.

Głosowaniu poddane zostaną również dwa projekty uchwał związane z sytuacją epidemiczną. Pierwszym z nich jest projekt związany ze strefą płatnego parkowania i parkomatami.

Obecnie parkomaty wyłączone są z użytku, a płatności można dokonywać jedynie drogą elektroniczną, poprzez odpowiednie aplikacje, bądź wykupując abonament. Radni zagłosują nad przywróceniem parkomatów do użytku. Powód? Odgórne zezwolenie na przywrócenie rowerów miejskich. Prezydent argumentował, że dotykanie klawiszy na parkomacie nie jest groźniejsze od chwytania kierownicy roweru, dlatego można wrócić do bardziej tradycyjnych form płatności. Na decyzję wpływ ma również wzrost zainteresowania parkowania w strefie, związany z luzowaniem rządowych obostrzeń. Jeśli rada wyrazi zgodę, parkometry wrócą już na początku czerwca.

Kolejny przedłożony radzie pomysł dotyczy najemców lokali użytkowych i powierzchni gospodarowanych przez ZGM. 20 marca miasto uruchomiło program pomocowy “Toruń dla przedsiębiorców”, który pozwalał właścicielom firm na zwolnienia z opłat czynszowych za minione miesiące. Zakres pomocy ma rozszerzyć się teraz także na część wakacji.

– Rozwiązanie, które proponuję radzie wybiega trochę do przodu. Mówi o tym, co będzie mogło dziać się w czerwcu i lipcu. Spodziewając się powrotu działalności gospodarczej i tego, że znoszenie ograniczeń będzie następować, proszę radę miasta o to, aby zezwoliła na zwolnienie z opłat do 50% czynszu najemcom, którzy korzystają z zasobu miejskich lokali.

Nadal będzie można się jednak ubiegać o stuprocentowe zwolnienie z opłat, zgodnie z proponowanymi wcześniej ulgami w ramach programu “Toruń dla przedsiębiorców”. Z ulgi 50% skorzystać będą mogły także żłobki i przedszkola, które spełniają warunki.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *