Kolejny nieprawidłowo wyznaczony parking na Bydgoskim. 1-1.2 m dla pieszego…

Box2 Interwencje Wiadomości
Fot. Pieszy Toruń

Tym razem nieprawidłowo wyznaczone miejsce zlokalizowała redakcja facebookowej strony Pieszy Toruń. Na ulicy Matejki pozostawiło pieszym mniej niż wymagane 150 cm. Czy mamy w mieście nowe ucho igielne?

Jak widać na załączonych zdjęciach przejścia pozostaje naprawdę niewiele. Szczególnie dotkliwie mogą to odczuć osoby starsze, poruszające się o kulach i na wózku. A takich w okolicy nie brakuje. Ich potrzebom poświęcono ostatnie spotkanie Rady Okręgu Bydgoskie.

REKLAMA

Zapytaliśmy Piotra Kowalskiego ze Spółdzielni Socjalnej FADO z Łodzi, która konsultuje projektowanie przestrzeni publicznych w zakresie tzw. “projektowania uniwersalnego”, jak to jest z wyznaczaniem miejsc parkingowych. Czy te wyznaczone mogą być niezgodne z ogólnymi przepisami? Co sądzi o zawężaniu miejsca dla pieszych, by mógł powstać parking?

– To jest, oczywiście, niebezpieczne – odpowiada Piotr Kowalski. – W strefie zamieszkania jest to teoretycznie możliwe, bo pieszy ma wszędzie pierwszeństwo. Poza nią to jest niebezpieczne, no i nielegalne. Wprowadza zamieszanie w głowie kierowcy, ponieważ on zaparkuje na miejscu, które będzie wydawało mu się, że jest legalne, a w gruncie rzeczy legalne nie jest. Wszędzie poza strefą zamieszkania, takie wyznaczanie miejsc parkingowych jest działaniem co najmniej nierozsądnym. Przy wyznaczaniu miejsc w strefie zamieszkania i poza nią, warto pamiętać o przepisie mówiącym o zakazie parkowania 10 m od przejścia. Dajmy szansę osobom na wózku, dzieciom i zwierzętom, aby były dostrzeżone.

Rozporządzenie ministerialne, faktycznie mówi o konieczności pozostawienia chodnika dla ruchu pieszych o szerokości co najmniej 2,0 m. Wyjątkowo dopuszcza pozostawienie chodnika o szerokości 1,5 m.

-Uważam, że Prezydent Miasta Torunia oraz podległe mu MZD i WGK dyskryminują pieszych, w szczególności osoby niepełnosprawne, starsze oraz matki z dziećmi – pisze Paweł Gawiński z Pieszego Torunia. – W Toruniu mamy kilka przykładów, gdzie wyznaczono parkingi na chodnikach pozostawiając dla pieszych mniej niż 1,5 m szerokości. Przykładem są parkingi na ulicy Matejki oraz na ulicy Szumana. Jeszcze więcej jest miejsc, gdzie kierowcy sami urządzili sobie takie parkingi na chodnikach, ponieważ czują się bezkarni. Straż Miejska w Toruniu działa bardzo nieudolnie przez co problem się pogłębia. Wydaje się, że jedynym rozwiązaniem powstrzymującym kierowców przed nieprzepisowym parkowaniem są słupki blokujące, co udało się przy ul. Broniewskiego.

O komentarz poprosimy Miejski Zarząd Dróg i Wydział Gospodarki Komunalnej, który zajmuje się projektami organizacji ruchu.

Tagged

1 thought on “Kolejny nieprawidłowo wyznaczony parking na Bydgoskim. 1-1.2 m dla pieszego…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *