Koncerty gwiazd, spotkania i warsztaty – tak prezentuje się Kulturalna Majówka w Toruniu [PROGRAM]

Box2 Kultura Polecamy
Fot. Tytus Szabelski

Przed nami święta, a tuż po wielka Kulturalna Majówka w Toruniu! Od 27 kwietnia do 5 maja czeka na nas wiele atrakcji – koncertów spektakli, spotkań i warsztatów. Czego możemy się spodziewać? Przede wszystkim gwiazd i wspaniałej zabawy.

Majówkę zainaugurujemy już w sobotę 27 kwietnia. Od samego rana czas spędzić będzie można w Muzeum Okręgowym. W samo południe na Rynku Staromiejskim rozpocznie się Święto Tańca. Na plenerowej scenie pojawią się zarówno grupy profesjonalnych tancerzy, jak i amatorzy. Wieczorem w Centrum Kultury Zamek Krzyżacki czeka na mieszkańców Komturiada II: Potyczki Rycerskie Rodzin.

REKLAMA

W niedzielę 28 kwietnia w Ratuszu Staromiejskim i Muzeum Historii Torunia zaplanowano obchody I Niedzieli w Muzeum. Wieczorem na Rynku Staromiejskim czeka na torunian pierwszy majówkowy koncert. O godz. 20.00 na scenie wystąpi duet akustyczny Gabriel Fleszar & Bartosz „Bratek” Wójcik.

Każdy, kto kocha kino, nie powinien opuścić Filmowych poniedziałków, organizowanych w Dworze Artusa. 29 kwietnia czekają na nas dwa seanse-niespodzianki (o godz. 15.30 i 18.30). Nieopodal, na Rynku Staromiejskim na scenie swoje talenty zaprezentują młodzi torunianie. Jako pierwszy wystąpi duet Kwiatki, który wykonuje muzykę autorską, na którą wpływ ma muzyka pop. Kwiatki to pisząca teksty Ola Góralska oraz komponujący piosenki Adam Stawicki. Następnie wystąpi zespół Widoki. Kapela powstała z inicjatywy Michała Juszkiewicza i Matta Fidlera.

W ostatnim dniu kwietnia (30.04) zaprasza do siebie Muzeum Okręgowe. W trakcie warsztatów dowiemy się m.in. „Co to jest Muzeum”. Wieczorem na scenie na Rynku Staromiejskim zaprezentuje się zespół ViolLadies z koncertem „Od klasyki do rocka”.

Ta majówka będzie wyjątkowa nie tylko z uwagi na wydarzenia kulturalne. W środę 1 maja obchodzić będziemy 15. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji, w godz. 10:00–12:00 w wybranych instytucjach kultury, odbędą się dni otwarte. W programie m.in. bezpłatne zwiedzanie wystaw czy darmowe wejście do Krzywej Wieży.

Jubileuszowi towarzyszyć będzie także koncert. O godz. 20.00, na Rynku Staromiejskim, wystąpi zespół Püdelsi. Wraz z nimi pojawią się niezwykli goście: Vanesa Harbek, argentyńska gitarzystka oraz Jacek Kawalec, znany polski aktor.

Ponadto w ciągu dnia na mieszkańców Torunia i turystów czeka Majówka rycerska w CK Zamku Krzyżackim, spektakl „Baśń o Złotej Rybce” na dużej scenie Teatru Baj Pomorski czy warsztat rodzinny „Sypanie piaskiem” w Kamienicy pod Gwiazdą.

W czwartek, 2 maja obchodzić będziemy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. O godz. 14.00 odbędzie się uroczystość wojskowa, po niej zaś piknik patriotyczny. O godz. 17.30 na Rynku Staromiejskim zaprezentuje się toruńska Orkiestra Wojskowa. Wieczorem na tej samej scenie pojawi się Andrzej Rybiński, muzyk znany z takich utworów, jak „Pocieszanka” czy „Za każdą cenę”. Największą sławę przyniosła mu jednak główna nagroda za premierową piosenkę „Nie liczę godzin i lat” podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Tego dnia rozpocznie się także nowy cykl koncertów plenerowych „Muzyka poważna na leżakach”. Do niedzieli, nieopodal Krzywej Wieży, usłyszeć będzie można najpiękniejsze utwory muzyki klasycznej.  Pierwszego dnia, 2 maja, o godz. 16:30 wystąpi duet Magdalena Miszewska-Zasadna (akordeon), jak i Aleksander Mozol (skrzypce) z Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego.

W piątek, w 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, w samo południe na Rynku Staromiejskim rozpocznie się Msza Św. pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Toruńskiej, a zaraz po niej uroczystość wojskowa.

Ponadto, w Centrum Kultury Zamek Krzyżacki trwać będzie kolejny dzień Majówki Rycerskiej, a na Wiśle zorganizowane zostaną „Regaty między mostami”. Te przeprowadzone zostaną między godz. 13.00 a 19.00.

Podczas drugiego dnia cyklu „Muzyka poważna na leżakach”, od godz. 17:00 przy Krzywej Wieży, niecodziennych wrażeń dostarczy „Fluent Ensemble”. Duet w składzie Wojciech Psiuk oraz Przemysław Wojciechowski to oryginalne połączenie akordeonu i saksofonu, który zagra m.in. kompozycje słynnego argentyńskiego kompozytora Astora Piazzolli.

O godz. 20.00 na plenerowej scenie wystąpi Tomasz Kluz i zespół Brifge Band. To skład dynamicznych osobowości, który poprzez swój repertuar zabiera publiczność w świat muzycznej przygody. W repertuarze pojawią się kawałki takich zespołów jak: Queen, Perfect, Dżem, Kings of Leon, U2, Czesław Niemen, Sting, Toto, Whitesnake, Kombii czy Oddział Zamknięty.

Pierwszy weekend maja rozpoczniemy od Jarmarku Średniowiecznego. Ten wystartuje 4 maja o godz. 10.00 w CK Zamek Krzyżacki. Godzinę później natomiast na Rynku Staromiejskim odbędzie się Piknik majówkowy z wieloma łamigłówkami i zagadkami naukowymi dla najmłodszych. W południe na ul. Rydygiera 12 czekać będzie „Przystanek Pumptrack”.

Podczas trzeciego dnia cyklu „Muzyka poważna na leżakach”, przy Krzywej Wieży, o godz. 17:00 wystąpi kwartet smyczkowy „Virtuoso”. To oryginalny kwartet zbudowany na bogactwie doświadczeń i długoletniej współpracy. Godzinę później, na Rynku Staromiejskim, w ramach 26. Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich PROBALTICA wystąpi Kaunas Big Band.

Lubicie folkowe brzmienia? Wpadajcie pod scenę także o godz. 20.00. W sobotni wieczór w Toruniu wystąpią bowiem „Słowianki”. Zaprezentują takie utwory jak: „Czerwone korale”, „Bałkanica”, „Skrzydlate ręce”, „Prawy do lewego”.

Jak zapowiada się ostatni dzień majówki? Z pewnością upłynie on pod znakiem muzyki. O godz. 15.00 pod Krzywą Wieżą wystąpi Kapela Non Grata, a o godz. 17.00 w sali prób CKK Jordanki odbędzie się recital fortepianowy „Moniuszko i jego Europa”.

Punktualnie o godz. 20.00 na Rynku Staromiejskim, wystąpi Maciej Tacher. Jako wokalista i autor tekstów, Tacher eklektycznie oscyluje między indie popem a folk rockiem, sięgając czasem również po motywy jazzowe. Na koncercie towarzyszyć mu będzie wokalistka i wiolonczelistka Infinito Quartet Klaudia Marzec.

Więcej informacji o toruńskiej Majówce na stronie tak.torun.pl. Pełen harmonogram wydarzeń na stronie: https://www.torun.pl/majowka2019 a także na stronie https://www.tak.torun.pl/

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *