Koncerty, spotkania i miejskie uroczystości. Tak Toruń świętuje Dzień Flagi RP

Box2 Wiadomości
Fot. Pixabay

Toruńska majówka trwa w najlepsze! Czwartkowe wydarzenia związane będą z obchodami Dnia Flagi RP. Odbędzie się m.in. uroczystość wojskowa na Skwerze im. Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej. Wieczorem na mieszkańców i turystów czekają także warsztaty i dwa koncerty.

Oficjalne obchody Dnia Flagi RP rozpoczną się o godz. 14.00 na Skwerze im. Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej. Stamtąd o godz. 14:30 mieszkańcy w korowodzie Poloneza i przy wtórze Orkiestry Wojskowej z Torunia przejdą na Rynek Staromiejski. Tam odbędzie się piknik patriotyczny.

Na Rynku Staromiejskim odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Zebrani pod sceną zaproszeni zostaną do utworzenia żywej flagi z białymi i czerwonymi kartonikami. Happening uwieczniony zostanie na zdjęciu.

Ponadto, organizatorzy przygotowali koncerty – Zespołu Pieśni i Tańca Swojacy, Orkiestry Dętej ze Złejwsi Wielkiej, pokaz pojazdów zabytkowych i fotobudkę. O godz. 17.30 zaprezentuje się zaś Orkiestra Wojskowa z Torunia. Towarzyszyć jej będą soliści.

Na Rynku Staromiejskim odbywać się będą także warsztaty. Zajęcia zorganizowane zostaną przez:

OPP DOM HARCERZA 
– “Dom Polski” – dzieci i młodzież za pomocą białych i czerwonych kartonów będą budowały symboliczne domy.
– “Kwiaty dla Polski”  – plener twórczo-malarski. 
– Symultana szachowa – rozgrywki szachowe.
– “Biało-czerwone Motylki” – warsztaty kreatywne podczas których uczestnicy wykonają dla siebie broszki w kształcie motyli.
– Malowanie twarzy biało-czerwonymi farbkami.
– Tworzenie dużych baniek mydlanych.

FUNDACJA ARCHIPELAG INICJATYW
– Malowanie ceramicznych ozdobnych tabliczek (zawieszek) z motywem flagi. 
– Wspólne tworzenie dużej flagi (75cm X 105cm) na podłożu korkowym, ustawionym na sztaludze. 
– Wykonanie kotylionów w barwach biało-czerwonych z materiałów pasmanteryjnych oraz papierowych.

CENTRUM KULTURY DWÓR ARTUSA
– Wykonanie wiatraczków białych i czerwonych
– Malowanie buziek w barwach narodowych

GALERIA I OŚRODEK PLASTYCZNEJ TWÓRCZOŚCI DZIECKA
– biało-czerwony plener malarski

Od czwartku (2.05) rozpoczyna się także nowy cykl koncertów plenerowych „Muzyka poważna na leżakach”. W trakcie czterech kolejnych dni, nieopodal Krzywej Wieży, utalentowani i doświadczeni instrumentaliści zagrają piękne, klasyczne utwory. Dziś, o godz. 16.30, zaprezentuje się duet Magdalena Miszewska-Zasadna (akordeon) i Aleksander Mozol (skrzypce) z Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego.

O godz. 17:00 na Przystani Toruń rozpocznie się Rodzinne malowanie flagi Polski kredą organizowane przez Fundację Lex Lupus. Wieczorem, o godz. 20:00, na scenie na Rynku Staromiejskim wystąpi wokalista, gitarzysta i kompozytor, Andrzej Rybiński. Znany jest z piosenek takich jak „Pocieszanka” oraz „Za każdą cenę”. Największą sławę przyniosła mu jednak główna nagroda za premierową piosenkę „Nie liczę godzin i lat” podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *