Kończy się nabór wniosków o granty dla eksporterów

Wiadomości Województwo box
Fot. Łukasz Piecyk

Tylko do końca sierpnia mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z regionu mogą składać wnioski o granty na rozwój handlu i wprowadzanie swoich produktów na zagraniczne rynki. Rozdysponowaniem środków pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego zajmuje się Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego. Wsparcie sięga nawet 200 tys. euro, tj. prawie 900 tys. zł.

– Wsparcie kierujemy do przedsiębiorców chcących rozwijać eksport i kooperować z partnerami z zagranicy. To istotna pomoc dla firm, które planują na przykład uczestniczyć w zagranicznych targach lub w inny sposób umiędzynarodowić swoją produkcję czy usługi. Dotacja jest bezpośrednia i bezzwrotna. Zachęcam do sięgania po te środki – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Firmy chcące wejść na nowe rynki zagraniczne, posiadające jednocześnie potencjał eksportowy, mogą skorzystać z oferty grantowej. Może być to wsparciem przy okazji udziału w krajowych i międzynarodowych targach i wystawach. Pieniądze można wykorzystać także na usługi doradcze w zakresie podejmowania i rozwijania działalności eksportowej, projektowanie kampanii marketingowych i reklamowych, wsparcie prawne procesu negocjacji i zawierania kontraktów oraz adaptację produktów i usług do norm i wymagań rynków zagranicznych.

To już drugi raz, kiedy TARR uruchomiła dotacje w ramach funduszu eksportowego. Wnioski przyjmowane są do 31 sierpnia. Ze wsparcia skorzystać będzie mogło około 160 przedsiębiorców. Wyniku naboru znane będą na jesieni. W zeszłym roku, w ramach pierwszego naboru, granty otrzymało 28 firm z regionu. Posłużyły one na realizację projektów o wartości 12 mln zł. 

To jednak nie jedyna forma wsparcia. TARR ma w swojej ofercie również grany na opracowanie strategii internacjonalizacji. Ma to ułatwić wprowadzanie produktów na zagraniczne rynki. Całość wsparcia w tym przypadku pochodzi całkowicie ze środków unijnych. Każda z firm otrzyma 24,6 tys. zł. W ramach projektu udało się już opracować 54 takie strategie. Kolejny nabór planowany jest na jesień. Docelowo skorzysta około 40 przedsiębiorstw.

Projekt TARR realizuje w partnerstwie z Bydgoską Agencją Rozwoju Regionalnego i Izbą Przemysłowo-Handlową w Toruniu.

Dodatkowe informacje dostępne są na stronie funduszu, a także w punktach kontaktowych dla przedsiębiorców:

  • Izba Przemysłowo-Handlowa w Toruniu, ul. M. Skłodowskiej-Curie 41 (I piętro), Toruń (tel.: 56 658 62 90, e-mail: biuro@iph.torun.pl, www.iph.torun.pl).
  • Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego, ul. Unii Lubelskiej 4C (II piętro), Bydgoszcz (tel.: 52 585 88 80, e-mail: msp@barr.pl, www.barr.pl).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *