Koniec wieńczy dzieło [FELIETON]

Opinie Wiadomości
Wojciech Klabun, Przewodniczący Klubu Radnych PiS w RMT

W ostatnich tygodniach kilkukrotnie w swoich felietonach poruszałem tematykę toruńskich Rad Okręgów. Czas był wszak nieprzypadkowy, bo zakończyły się właśnie wybory do wszystkich jednostek pomocniczych w mieście.

Wspominałem również, że pojawiały się zarzuty wobec efektów prac komisji doraźnej Rady Miasta reformującej zarówno ordynację wyborczą, jak i zasady działania Rad Okręgów. Zły miał być między innymi sposób głosowania, zbyt małe ułatwienia dla mieszkańców i kandydatów, niewystarczające też pomysły na próby uatrakcyjnienia działań Rad. Mało istotne miały być wprowadzane propozycje i fakt, iż z ponad 100 wniosków, które otrzymaliśmy, wybraliśmy w naszej ocenie najlepsze i najbardziej wartościowe. 

REKLAMA

Prosiłem o cierpliwość i wstrzymanie się z ocenami do zakończenia procedury wyborczej, po której najlepiej będzie można ocenić efekty zmian. Wszak koniec wieńczy dzieło. Efekty wyborów przeszły wszelkie oczekiwania: wybrano prawie dwukrotnie więcej Rad niż poprzednio, frekwencja, której brak miał być zmorą wyborów przeszła na wielu osiedlach oczekiwania i szacunki (a przede wszystkim nie była przeszkodą w elekcji). Stacjonarny tryb głosowania w połączeniu z wydłużoną możliwością oddania głosu pokazała, że dla mieszkańców liczą się lokalne wspólnoty, a wizyta w lokalu wyborczym była również często okazją do porozmawiania z sąsiadami – tak zanikająca ostatnio w covidowych czasach. 

Gratuluję wszystkim nowo wybranym radnym, zaś wybieranym właśnie przewodniczącym Rad Okręgów życzę wielu sukcesów w kierowaniu pracami toruńskich jednostek pomocniczych gminy. Niech pozytywne efekty Państwa prac służą wszystkim mieszkańcom Torunia. A radnych miejskich zachęcam gorąco do współpracy ze społecznikami, którzy chcą mieć wpływ na swoje małe Ojczyzny.

2 thoughts on “Koniec wieńczy dzieło [FELIETON]

  1. Z przykrością stwierdzam, że nadal, mimo wypowiedzianych zdań zaangażowanych społeczników (np. patrz: Rozmowy nie tylko toruńskie z dnia 23.02) nadal wypowiada się Pan nieprecyzyjnie. Nie posądzam o celowe takie działanie, jednak to nie pierwsza tego tylu Pana wypowiedź. Zapomniał Pan zauważyć, że Komisja Doraźna niewiele zrobiła, a to, co powiodło się wdrożyć, to trochę wymuszenia związane z covidem i znalezienie alternatywy. Poza tym społeczni Radni okręgowi, którzy mieli przedłużoną kadencję zgłaszali poprawki i wnioski, których nie miał Pan innego wyjścia, jak zaakceptować (podczas konsultacji społecznych także o tym rozmawialiśmy). Kolejna sprawa, o której Pan zapomniał wspomnieć, to ogromne zaangażowanie wszystkich toruńskich działaczy społecznych, a także stowarzyszenia Obywatelski Toruń, który zrobił wszystko, co było w naszych możliwościach, by osiągnąć efekt wspólnej mobilizacji i zaangażowania torunian w wybory do Rad Okręgów. Powstanie 12 Rad Okręgów nie zawdzięczamy Pańskiemu chwaleniu się nie swoimi zasługami, ale pracy osobom i organizacjom, które mimo Pańskiego małego zaangażowania z energią, pomysłami i siłą włączyły się w kampanię wyborczą. Przy kolejnej okazji zalecam więcej pokory, bo laudacja nad własną osobą nie ma zbyt wielu odbiorców. Przy tej okazji jako Pełnomocniczka Obywatelski Toruń podziękuję wszystkim działaczom społecznym, którzy nie patrząc na spotykane trudności stawiły im wszystkim czoła i wspólnie powołaliśmy 12 Rad Okręgowych w naszym pięknym mieście Toruniu.

  2. Ja gratuluję przede wszystkim mieszkańcom i społecznikom bez których nie utworzyłyby się Rady Okręgów. Wsparcie Miasta- nie będę się wypowiadał… Trzymamy kciuki za Rubinkowo i tam też damy Radę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *