Konkurs dla terapeutów zajęciowych. Zbliża się termin składania wniosków

Wiadomości Województwo box
Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Specjaliści terapii zajęciowej kolejny, już drugi raz w tym roku uhonorowani zostaną uhonorowani specjalnymi nagrodami zarządu województwa. Wyróżnieni zostaną ci, którzy w tej niełatwej pracy wykazują się skutecznością i zaangażowaniem, dochowując przy tym najwyższych standardów etycznych i zawodowych.

Kandydatów zgłaszać mogą podmioty prowadzące placówki integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, pomocy społecznej, oświatowe i służby zdrowia oraz organizacje pozarządowe i instytucje pomocowe kościołów i związków wyznaniowych. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 czerwca. Przyznanych zostanie 7 nagród finansowych w wysokości 3 tys. zł każda.

– Zawód terapeuty zajęciowego – stosunkowo młody, uważany za zawód przyszłości –  to jedna z tych profesji, na przedstawicieli których zapotrzebowanie stale rośnie, co jest związane m.in. z trendami demograficznymi. Chcemy podkreślić jego społeczną wagę. Zależy nam, żeby najlepsi specjaliści, których fachowość i postawa wobec podopiecznych budzą najwyższy szacunek, stawali się wzorem dla środowiska, w tym przede wszystkim młodych adeptów – mówi marszałek województwa Piotr Całbecki.  

Terapia zajęciowa powszechnie wykorzystywana jest m.in. w warsztatach terapii zajęciowej i domach pomocy społecznej. Korzystają z niej seniorzy i osoby niepełnosprawne. Jest to rodzaj terapii uaktywniającej, podczas której pacjent wykonuje pod okiem terapeuty konkretne działania. Jej celem jest rehabilitacja, w szerokim rozumieniu. Oddziałuje zarówno na ciało, jak i sferę psychiczną i społeczną pacjentów. 

Wsparcie w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego objęło także personel domów pomocy społecznej, zaraz obok pracowników zakładów opiekuńczo-leczniczych, schronisk dla bezdomnych, noclegowni oraz Komendy Wojewódzkiej Policji i Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej. Segment wsparcia usług społecznych o wartości 41 mln zł zapewnia środki ochrony osobistej dla ponad 11 tys. osób, a także dodatkowe wynagrodzenie w postaci 1 tys. zł brutto za maj, czerwiec i lipiec dla blisko 5 tys. osób. Dodatkowo, wspomniane środki pozwoliły na zakup 10 tys. testów diagnostycznych dla personelu DPS-ów.

Rozstrzygnięcie konkursu dla terapeutów zajęciowych zaplanowano na październik, przy okazji Światowego Dnia Terapii Zajęciowej. Więcej szczegółów, a także formularze znaleźć można tutaj.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.