Konkurs rozstrzygnięty. Tak ma wyglądać ECF Camerimage [ZDJĘCIA]

Box1 Kultura Wiadomości
Tak ma wyglądać Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w trakcie Festiwalu./fot. projekt Baumschlager Eberle Lustenau

Poznaliśmy zwycięzców konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Budynek, który ma stanąć na terenie jordanek kosztował będzie 600 mln zł, a pierwsza łopata na placu budowy ma zostać wbita w 2023 roku. Jak będzie wyglądało ECF Camerimage?

Rozstrzygnięcie konkursu architektonicznego odbyło się dziś w budynku Fundacji Tumult przy Rynku Nowomiejskim. Pojawili się na nim m.in. dyrektor ECFC Kazimierz Suwała, prezes Fundacji Tumult Marek Żydowicz, prezydent Michał Zaleski i przewodniczący sądu konkursowego dr hab. arch. Bolesław Stelmach. Obecny miał być także minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, ale finalnie przesłał tylko nagranie, w którym podkreślał zalety powstania siedziby ECF Camerimage. W podobnym tonie wypowiadał się prezydent Zaleski.

REKLAMA

– Toruń jako miejsce światowego kina już coraz bliżej. Europejskie Centrum Filmowe Camerimage jest na kolejnym etapie przygotowań – mówił prezydent. – Wiemy, jak będzie wyglądał obiekt tego europejskiego centrum. Toruń, ze swoją wspaniałą architekturą gotycką i z późniejszych okresów zyskuje znakomite uzupełnienie architektoniczne. Teraz oczywiście kilka lat prac projektowych, budowlanych, a później otwarte wejście do zupełnie nowego obiektu.

Marek Żydowicz z kolei podkreślał wkład rządu w powstanie ECF Camerimage i zaapelował do środowisk artystycznych o to, by nie krytykowali Polski za granicą.

– Niestety, zderzam się często z tym, że Polacy źle mówią o Polsce. Jestem w ciężkim szoku, bo muszę prostować rzeczy, które są nieprawdziwe. Nie róbmy tego. Nie róbmy czegoś, co podważa wiarygodność Polaków, wiarygodność naszego kraju. Obojętnie jaki mamy światopogląd, nie róbmy tego. Apeluję do moich kolegów ze środowisk artystycznych. Jest mi często wstyd, kiedy w Hollywood słyszę, jak polscy artyści mówią o Polsce i możliwości realizowania projektów w Polsce. To jest nieprawda. Przyjedźcie do Polski i sprawdźcie. Ci, którzy przyjeżdżają na festiwal, zawsze na niego wracają – mówił Marek Żydowicz.

Konkurs ogłoszono pod koniec lutego. O dopuszczenie do niego wystąpiły 102 studia architektoniczne z 20 krajów. Finalnie jednak, w pierwszym etapie wpłynęły 42 opracowania, z których komisja konkursowa wybrała do drugiego etapu 5 najlepszych. Ostatecznym zwycięzcą zostało austriackie biuro architektoniczne Baumschlager Eberle Lustenau. Tak wygląda wyłoniona przez komisję konkursową koncepcja architektoniczna ECF Camerimage:

– Teraz zapraszamy do stołu zwycięzców i doprowadzamy do tego, byśmy podpisali umowę na projekt architektoniczny. Mam nadzieję, że podpiszemy ją w ciągu kilku tygodni. To początek następnego etapu, czyli projektowania. Szacujemy, że zajmie nam to około roku. Myślę, że projektowanie zakończymy pod koniec przyszłego roku – przewidywał dyrektor ECF Camerimage Kazimierz Suwała.

Prace budowlane mają ruszyć w pierwszym kwartale 2023 roku. Europejskie Centrum Filmowe Camerimage składać się będzie z kilku budynków, rozmieszczonych na terenie toruńskich Jordanek. W najwyższym punkcie kompleks mierzyć będzie około 30 metrów wysokości, co było konieczne z punktu widzenia technologicznego – tyle miejsca potrzeba na sznurownię. W niższych punktach będzie to około 18 metrów. Projekt zakłada też tarasy widokowe z widokiem na starówkę.

– Zadaniem sądu konkursowego było wybrać spośród tych prac, które wpłynęły do drugiego etapu pracę, która nie pozostawałaby w konflikcie z przestrzenią zastaną. Żeby budynek nie zasłaniał panoramy, nie był widoczny zbyt agresywnie. Na ile mogliśmy na ten temat wyrokować, wybraliśmy pracę, która najmniej tej przestrzeni szkodzi. Chociaż szukaliśmy pracy, która jest dialogiem z tą przestrzenią. Moim zdaniem jednym z walorów tej pracy jest szacunek i dialog z otoczeniem – mówił przewodniczący sądu konkursowego dr hab. arch. Bolesław Stelmach, dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.

– Tak, to budynek wpisujący się w wytyczne konserwatora wojewódzkiego oraz miejskiej pracowni urbanistycznej. I tak, ten budynek nie zasłania zabytkowej panoramy – potwierdzał Marek Żydowicz.

Budynek ECF Camerimage kosztował będzie 600 mln zł, które wyłożą wspólnie miasto i państwo. Rząd przeznaczył na ten cel 400 mln zł. Pozostałe 200 mln zł dołoży Toruń.

Tagged

2 thoughts on “Konkurs rozstrzygnięty. Tak ma wyglądać ECF Camerimage [ZDJĘCIA]

    1. Mnie się podoba. Formą nawiązuje do sali Jordanki, dużo szklanych płaszczyzn, nie wyrasta ponad okolicę, więc nie dominuje w panoramie miasta. Bardzo ciekawy projekt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *