Kopernik na torach. Od dziś w Toruniu jeździ tramwaj noszący imię słynnego astronoma

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Imię Mikołaja Kopernika nosi najnowszy toruński tramwaj typu „swing”, który wyruszy dzisiaj na tory. To pierwszy z kolejnej partii pięciu pojazdów z Pesy kupionych przez miasto.

Pięć nowoczesnych tramwajów z bydgoskiej PESY miało być dostarczonych do Torunia w 2022 r., jednak dwa spośród nich dotarły do nas w grudniu, trzy miesiące przed wyznaczonym terminem. Tramwaje o numerach bocznych 318 i 319 przeszły wszystkie testy i wkrótce zaczną wozić pasażerów. 318 będzie nosić imię Mikołaja Kopernika, zaś 319 gen. Elżbiety Zawackiej.

Trzystaosiemnastka – czyli Mikołaj Kopernik – ruszy na tory dziś w godzinach popołudniowych, dzień po 788. rocznicy lokacji Torunia. Imię patrona będzie widoczne po obu bokach pojazdu, zaś wewnątrz, tuż za motorniczym znajdzie się plansza z biogramem patrona.

Nadawanie imion toruńskim tramwajom zapoczątkowano z okazji jubileuszu 100-lecia powrotu miasta do wolnej Polski. Do tej pory swoich patronów – związanych z odzyskaniem niepodległości – ma siedem pojazdów. Po torach jeżdżą tramwaje noszące imię gen. Józefa Hallera, płk Stanisława Skrzyńskiego, Heleny Piskorskiej, Ottona Steinborna, Stefana Łaszewskiego, Władysława Szumana i Heleny Steinbornowej.

Nadanie imienia Kopernika było wyborem oczywistym – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.  – Wybitny astronom to najbardziej znany obywatel Torunia. Nie ma też wątpliwości, że swój tramwaj powinna mieć również gen. Elżbieta Zawacka, kobieta wyjątkowa, żołnierz wielkiej odwagi, emisariuszka AK do rządu w Londynie, jedyna kobieta z grona 316 „cichociemnych”. Pojazd pod Jej patronatem ruszy na tory 10 stycznia 2022 r., w 13. rocznicę śmierci Pani Generał – dodaje prezydent Zaleski.

Na swoich patronów – ważnych postaci z historii miasta – czeka jeszcze trzynaście tramwajów z Pesy, w tym dziesięć już jeżdżących po Toruniu oraz trzy które dotrą do nas w styczniu i lutym 2022. Wybór nazwisk, które będą widnieć na pojazdach nastąpi w wyniku plebiscytu dla mieszkańców. Zostanie on ogłoszony na początku przyszłego roku.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.