Koronawirus a kościół. Dyspensa od mszy, folie ochronne na konfesjonałach, kropielnice bez wody święconej

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay

Wczoraj odbyło się posiedzenie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Zarekomendowała ona biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy seniorom, chorym, dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi opiekę, osobom z objawami infekcji, a także tym, którzy obawiają się zakażenia.

Kilka dni temu rzecznik Episkopatu Polski stwierdził, że jest niewyobrażalne, aby wierni nie modlili się w kościołach. 

Wczoraj jednak Episkopat dopuścił rezygnację z niedzielnej mszy. Dyspensa będzie obowiązywała do 29 marca. Biskupi podkreślają, że taka decyzja została podjęta w trosce o zdrowie wiernych, a brak uczestnictwa w niedzielnej mszy nie będzie grzechem. Episkopat wydał także instrukcję, odnośnie przeprowadzania liturgii. Zachęcił do przyjmowania komunii św. na rękę, przekazywania znaku pokoju bez podawania rąk, powstrzymania się od oddawania czci relikwiom i krzyżom przez pocałunek, rezygnację z napełniania kropielnic wodą święconą i nakładania folii ochronnych na kratki konfesjonałów.

Uroczystości bierzmowania przeniesiono na inny termin. Zawieszono także pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz szkolne rekolekcje. Biskupi prosili też o pomoc osobom starszym i potrzebującym, chociażby w robieniu zakupów. Jednocześnie księża dostali polecenie, aby zatroszczyć się o zwiększenie możliwości spowiedzi i odwiedzać z posługą sakramentalną starszych i chorych. Co więcej, kościoły mają pozostawać otwarte przez cały dzień.

Zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą – czytamy w zarządzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 marca 2020 r.

Decyzja o rekolekcjach dla dorosłych została pozostawiona “roztropnemu rozeznaniu” księżom proboszczom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *