Koronawirus. MZK jak w ferie, zamknięte szkoły, odwołane imprezy na terenie Torunia

Box2 Wiadomości
fot. Małgorzata Litwin dla UMT

Wczoraj w toruńskim Urzędzie Miasta odbył się briefing prasowy, na którym poinformowano o decyzji rządowej i zamknięciu wszystkich placówek edukacyjnych oraz instytucji kultury. Jak wpłynie to na funkcjonowanie życia społecznego w mieście?

Od dzisiaj, czyli od 12 marca, wprowadzonych zostanie wiele ograniczeń, dotyczących życia publicznego w kraju. Przez najbliższe dwa tygodnie, czyli do 25 marca, wszystkie żłobki, przedszkola, szkoły i uczelnie wyższe będą zamknięte. Rodzice mogą jednak posłać jeszcze dzieci do placówek dziś i jutro, jeżeli w tak krótkim czasie nie uda im się znaleźć dla nich opieki. Przypominamy, że w związku z zagrożeniem epidemiologicznym, służby sanitarne rekomendują ograniczenie kontaktów dziećmi ze starszymi osobami.

Rodzicom dzieci poniżej 8. roku życia przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy na 14 dni.

Toruń podporządkował się odgórnym wytycznym. Wszystkie placówki edukacyjno-wychowawcze oraz instytucje kultury w mieście zostały zamknięte na najbliższe dwa tygodnie, czyli w terminie od czwartku 12 marca do środy 25 marca.

W szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń każdego dnia obecni będą pracownicy administracji i obsługi oraz dyrekcja. Nie będzie zajęć dydaktycznych i wychowawczych, czynna nie będzie także szkolna infrastruktura sportowo-rekreacyjna – wyjaśnia Zbigniew Fiderewicz, wiceprezydent.

Co z egzaminami ósmoklasisty i maturami?

W kwietniu ma odbyć się egzamin ósmoklasisty, a w maju matury. Te terminy nie są zagrożone – zapewnia Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji.

Działalność wszystkich instytucji kultury na terenie Torunia została zawieszona. Wszystkie imprezy masowe odwołano. Zmiany nastąpiły także w funkcjonowaniu toruńskich klubów sportowych, niektóre rozgrywki odwołano, inne odbędą się bez udziału publiczności. Funkcjonowanie zawiesiły także domy dziennej opieki i środowiskowe domy pomocy oraz Centrum Aktywności Lokalnej 2. Piętro.

Ważna informacja dla pasażerów komunikacji miejskiej. Od poniedziałku 16 marca autobusy i tramwaje MZK będą kursować zgodnie z rozkładem jazdy na ferie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *