Koronawirus, niepełnosprawni i śmieci – Rubinkowo przyjęło prezydenta

Box2 Fotogalerie Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Za nami kolejne ze spotkań Michała Zaleskiego z mieszkańcami. Tym razem prezydent odwiedził Rubinkowo, gdzie w budynku Szkoły Podstawowej nr 16 odpowiadał na pytania mieszkańców. 

Po raz kolejny głównym tematem były sprawy drogowe, jednak nie zabrakło również innych wątków. Mieszkańcy dopytywali o organizację ruchu, ale też o sprawy związane z miejscami parkingowymi. Padło również pytanie o przystosowanie miasta do potrzeb osób niepełnosprawnych, które zadał mieszkaniec Rubinkowa poruszający się na wózku.

– Mieszkam w Toruniu ponad 12 lat i bardzo dobrze mi się tu mieszka. Jest dużo udogodnień wprowadzanych, ale pojawia się też dużo absurdalnych rzeczy, które moim zdaniem nie powinny mieć miejsca lub powinny być konsultowane, zanim zostaną zrobione. Przykładem może być zamiana podjazdów dla osób niepełnosprawnych, które dostępne są zawsze, na windy, które dostępne i sprawne są wtedy, kiedy ktoś je obsługuje. Taką sytuację mamy przy NFZ, gdzie kiedyś był zwykły podjazd i został zamieniony na platformę, która jest obsługiwana przez kogoś z wewnątrz budynku. Jeśli ten ktoś jest w portierni, można go jakoś zawołać, ale do portierni też trzeba się dostać. To jest absurdalne. Było dobrze, jest gorzej – mówił. – Są miejsca, gdzie do wejścia mamy 2-3 stopnie, a też jest stawiana platforma. Taniej, szybciej i łatwiej byłoby zrobić zwykły podjazd, który jest zawsze dostępny, mniej awaryjny i bardziej skuteczny. 

– Jesteśmy tak naprawdę na dobrym początku przystosowywania miasta do potrzeb niepełnosprawnych. To cały pakiet zagadnień. Osoby niepełnosprawne w różnym zakresie zabiegają o poprawę warunków zamieszkania w mieście i w tej części publicznej mamy szeroki, wieloletni program przystosowywania miasta dla osób niepełnosprawnych i pewnie jeszcze wiele zadań przed nami – odpowiadał prezydent Michał Zaleski. –  Zbieramy uwagi, zbieramy propozycje i kiedy przystępujemy do realizacji jakiejś inwestycji, to zachęcamy projektantów do tego, by konsultowali się z samymi zainteresowanymi. Czasami projektant wymyśli platformę, a wystarczyłoby zrobić podjazd i efekt byłby taki sam, a koszty znacznie mniejsze. Nie zawsze się da – przy rozbudowie mostu marszałka Piłsudskiego będą także montowane windy od strony Bulwaru Filadelfijskiego, natomiast z drugiej strony trzeba będzie zjechać z ciągów pieszo-rowerowych.

Prezydent wyjaśniał również, jak będzie wyglądała komunikacja w mieście w trakcie remontu wspomnianego mostu. Mieszkańcy Rubinkowa zachęcani są do korzystania z mostu gen. Elżbiety Zawackiej, natomiast ci, którzy będą chcieli przedostać się w kierunku Bydgoskiego Przedmieścia – do objazdów północnymi drogami, z uwagi na mogące pojawić się utrudnienia w ruchu w okolicach przepraw przez Wisłę.

Została podniesiona również kwestia podwyżek opłat za śmieci. Nie wiadomo jeszcze jak wysokie będą to kwoty, wiadomo natomiast kiedy – uchwała rady miasta w tej sprawie ma wejść w życie 1 maja. 

Prezydent odniósł się także do kwestii pojawienia się w Polsce koronawirusa. 

– Jeszcze wczoraj mówiłem, że w Polsce go jeszcze nie ma, ale na pewno za kilka godzin, czy dni będzie – przypominał prezydent. – Są pewne zjawiska nieuchronne. Świat jest ze sobą połączony, więc to było oczywiste, że się pojawi. 

Prezydent przypomniał o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny i zwrócił uwagę na pojawiające się w przestrzeni publicznej plakaty informujące o zagrożeniu ze strony koronawirusa. Przestrzegł także przed wyjazdami za granicę, gdyż może to narażać na dodatkowe ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *