Koronawirus – ogólne informacje

Materiały partnera
fot. Sławek Kowalski

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, ogólnym zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową (przez usta, nos, oczy). Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi, ale można stosować metody zapobiegania zakażeniu.

Dla ochrony przed koronawirusem:

• często i dokładnie myj ręce

• unikaj dotykania oczu, nosa i ust

• zasłaniaj twarz podczas kaszlu i kichania (chusteczką, zgiętym łokciem)

• zachowuj bezpieczną  odległość od osób kaszlących (minimum 2 m)

• unikaj zbędnej aktywności zewnętrznej, szczególnie zgromadzeń

• płać kartą, używaj płatności mobilnych

Możesz mieć koronawirusa, jeżeli spełniasz trzy warunki:

• w ciągu ostatnich 14 dni wróciłeś z obszarów objętych wirusem lub miałeś kontakt z osobą zarażoną;

• masz podwyższoną temperaturę (38⁰ lub więcej);

• kaszlesz, masz duszności, spłycony oddech;

Izolacja chorych w szpitalu

W szpitalnej izolatce przebywają osoby, u których stwierdzono koronawirusa. Są one całkowicie odseparowane od innych chorych. Kontaktuje się z nimi wyłącznie personel medyczny w specjalnej odzieży ochronnej. Osoby te przebywają w izolatce do chwili pełnego wyzdrowienia.

Kwarantanna domowa

W kwarantannie domowej przebywają osoby, które miały kontakt z osobami chorymi, zakażonymi lub mającymi objawy koronawirusa. Muszą one pozostać w domu przez 14 dni, nie wolno im opuszczać miejsca zamieszkania, kontaktować się z innymi, wychodzić  do lekarza, po zakupy czy na spacer. Ich zadaniem jest codzienny pomiar temperatury ciała, mycie i dezynfekcja rąk oraz obserwowanie, czy nie występują u nich objawy zakażenia.  Jeśli tak, muszą bezzwłocznie zadzwonić na numery podane powyżej.

Przestrzeganie obowiązku kwarantanny domowej kontrolują codziennie policja i wojsko. Osobom w kwarantannie oferowana jest też, w miarę potrzeby, pomoc m.in. w zakupach, wykupieniu leków.

Osoby powracające z zagranicy

Każdy obywatel Polski może wrócić do kraju. Do kraju wpuszczane są samoloty czarterowe z Polakami, samochody osobowe, busy i autokary. Po przekroczeniu granicy każda osoba zostanie zarejestrowana, przebadana, a następnie skierowana na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową pod karą grzywny. Ma to zabezpieczyć przed ewentualnym dalszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Miejsce kwarantanny zbiorowej w Toruniu

Dla osób, które z różnych powodów nie mogą odbyć kwarantanny we własnym domu, miasto przygotowało miejsca kwarantanny zbiorowej. Obecnie osoby wymagające takiego odosobnienia kierowane są do Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży przy ul. Łokietka 3. W razie potrzeby takie miejsca uruchamiane będą w internatach szkolnych.

Osoby zmuszone do skorzystania z miejsca kwarantanny zbiorowej proszone są o kontakt z Powiatową Stacją Sanitarno-
Epidemiologiczną w Toruniu, całodobowy tel. 692 282 098.

Pomoc w czasie kwarantanny

Osoby przebywające w kwarantannie, potrzebujące pomocy w zrobieniu zakupów, wykupieniu leków, wyprowadzaniu psa itp. mogą dzwonić na całodobowe numery infolinii Działu  Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa Specjalistycznego MOPR w Toruniu:

56 477 00 91 lub 56 477 00 92

Oficjalny serwis rządowy dotyczący koronawirusa https://www.gov.pl/web/koronawirus

Co robić, gdy podejrzewasz zakażenie koronawirusem?

800 190 590 – zadzwoń na numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia i postępuj zgodnie z otrzymanymi zaleceniami

692 282 098 – zadzwoń na całodobowy numer Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Toruniu 

56 477 00 91 lub 56 477 00 92 – zadzwoń na numery lokalnej, całodobowej infolinii w Toruniu, obsługiwanej przez Dział Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa Specjalistycznego MOPR w Toruniu

• zgłoś się bezpośrednio do Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Krasińskiego 4/4a w Toruniu.

Nie idź do przychodni!

Uwaga! Jeśli uważasz, że masz tylko objawy zwykłej grypy czy przeziębienia, przed udaniem się do swojego lekarza w przychodni  zadzwoń tam! Wstępny wywiad pozwoli wykluczyć prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem.

Pomoc psychologiczna

Ruszyła pomoc psychologiczna dla osób zmagających się z depresją, atakami paniki i innymi skutkami psychologicznymi epidemii koronawirusa.

Telefonicznej pomocy osobom potrzebującym wsparcia emocjonalnego udziela Fundacja Vis Salutis z Łodzi. Pod numerem tel. 888 960 980 codziennie w godzinach 10:00-18:00 dyżuruje psycholog / psychoterapeuta. Zapraszamy zainteresowane osoby, zmagające się ze skutkami obecnej sytuacji, np. przebywające w kwarantannie czy mające inne problemy psychologiczne wywołane stanem zagrożenia epidemicznego, do skorzystania z tego kontaktu.

Materiał Urzędu Miasta Torunia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *