Koronawirus w szpitalu miejskim. Prezydent o aktualnej sytuacji

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Na oddziale hematologii Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu wykryto 22 przypadki zakażeń koronawirusem. Po ujawnieniu tej informacji dziś rano, prezydent Torunia Michał Zaleski zwołał specjalną konferencję, na której podał więcej informacji na temat zaistniałej sytuacji.

– 31 marca w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika powstało przypuszczenie, iż jedna z osób leczonych przy oddziale hematologii może być zarażona koronawirusem. Podjęto natychmiastowe działania w celu sprawdzenia i zbadania sytuacji – poinformował prezydent.

Oddział został zamknięty. Zarówno pacjenci, jak i personel, którzy byli tego dnia obecni zostali skierowani na badania w kierunku koronawirusa. Łącznie pobrano materiał od 37 osób, w tym 24 pacjentów i 13 osób wchodzących w skład personelu.

– Wczoraj, po kilkunastu godzinach wpłynęły wyniki badań. W przypadku 15 osób były ujemne, natomiast w przypadku pozostałych 22 osób – dodatnie – mówił prezydent. – 14 osób to pacjenci, 8 to osoby z personelu, które pracowały w tym czasie na terenie oddziału.

Od rana pacjenci oddziału hematologii z dodatnimi wynikami, przewożeni są do szpitala Grudziądzu. Pacjenci, których wyniki były ujemne, trafią do ośrodka Sanatorium Orion w Ciechocinku, który pełni rolę izolatorium. Trafi tam także 6 osób z personelu. Dodatkowo, 7 osób z personelu trafi na kwarantannę domową.

– Działalność szpitala przebiega w sposób niezakłócony. Działania, które są podejmowane w szpitalu, to przede wszystkim otoczenie bardzo troskliwą opieką lekarską i pielęgniarską pozostałych pacjentów. Na terenie szpitala przebywa ich obecnie około 100 – podawał Michał Zaleski. – Wczoraj około 40 osób miało pobrane próby w kierunku koronawirusa. Są to osoby z kontaktu pośredniego z osobami, u których już stwierdzono wynik dodatni we wspomnianym badaniu. Wyniki tych badań będą znane najpewniej dziś, późnym popołudniem.

Prezydent zapewnił, że jeżeli zajdzie potrzeba, badaniami zostaną objęte kolejne osoby, które mogły mieć kontakt z osobami z dodatnimi wynikami testów. Na terenie szpitala wciąż obowiązuje zakaz odwiedzin.

– Oddział będzie mógł wznowić działalność, kiedy będzie całkowicie do tego przygotowany w zakresie sanitarnym, epidemiologicznym, a także, kiedy będzie możliwość sformatowania na nowo personelu – informował prezydent.

– Pacjenci byli przyjmowani do momentu, kiedy ujawniono fakt, że istnieje podejrzenie znajdowania się na tym oddziale osoby zarażonej koronawirusem. To są sytuacje zagrożenia życia. Szpitalowi, a także lekarzowi nie wolno w takich sytuacjach odmówić przyjęcia – zaznaczał prezydent.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *