Koronawirus w Toruniu. Co z Festiwalem Wisły i Bella Skyway Festival?

Box1 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Epidemia koronawirusa wiąże się z wieloma obostrzeniami w życiu społecznym. To nie tylko zamknięte restauracje i hotele, ale także zakaz organizowania imprez sportowych i plenerowych wydarzeń kulturalnych. Wszyscy zadajemy sobie pytanie, co z dwoma największymi festiwalami w mieście, Festiwalem Wisły i Skywayem? Znamy już stanowisko organizatorów.

Bella Skyway Festival na chwilę obecną przygotowywany jest tak, jakby miał się odbyć w standardowej formule.

Idziemy do przodu. Stale pracujemy także nad przygotowywaniem różnych scenariuszy, które będą zgodne z centralnymi regulacjami. Walczymy o festiwal, jak lwy. Nie chcemy poddać się i odwołać festiwalu, wręcz przeciwnie, chcemy go w świetny sposób zrealizować. Jest jeszcze jednak za wcześnie na szczegóły – wyjaśnia Przemysław Draheim, z-ca dyrektora Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Natomiast organizatorzy Festiwalu Wisły, promującego atrakcje związane z tradycjami rzecznymi, przygotowali nowy program festiwalu pn.: “Archipelag 2020”.

Festiwal odbywałby się jednocześnie w kilkunastu różnych punktach w Toruniu i okolicy oraz innych miastach partnerskich. Dzięki temu moglibyśmy rozproszyć publiczność – tłumaczy Marcin Karasiński, dyrektor Festiwalu Wisły. – W każdym punkcie przyjmowalibyśmy niewielką liczbę gości na zasadach rotacyjnych.

Do tej pory w Toruniu festiwal odbywał się na Bulwarze Filadelfijskim. Jak miałby wyglądać w zmienionej formule? Organizatorzy przygotowaliby kilka punktów festiwalowych, zlokalizowanych w miejscach, które są powiązane z tradycjami rzecznymi. W tym kontekście na mapie festiwalowych atrakcji znalazłby się chociażby zamek w Złotorii, skansen w Kaszczorku, port drzewny, skansen olenderski w Nieszawce, zamek Dybowski czy plaża nad Wisłą. Organizatorzy planują także przenieść część treści do przestrzeni wirtualnej.

W sieci pojawiałaby się specjalne programy, dedykowane dla publiczności festiwalowej. Publikowane były w formie relacji na żywo z możliwością interakcji z publicznością – informuje Marcin Karasiński. – Mamy dużo pomysłów, jesteśmy pewni, że festiwal da się zrealizować w takiej formie.

W planach są m.in. programy kulinarne, koncerty on-line czy pomysł ze sztuką teatralną, odgrywaną na Facebooku.

1 thought on “Koronawirus w Toruniu. Co z Festiwalem Wisły i Bella Skyway Festival?

  1. Czy znana jest już data, bo co roku przyjeżdżam z Wrocławia i muszę wcześniej zorganizować sobie nocleg.
    Pozdrawiam, Iza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *