Koronawirus w Toruniu. Trudna sytuacja w DPS przy Szosie Chełmińskiej

Box2 Wiadomości
Fot. Dom Pomocy Społecznej im. dr Leona Szumana w Toruniu (archiwum)

Za nami 7 miesięcy epidemii koronawirusa. Okazuje się, że w Toruniu niemal 58 proc. wszystkich zakażeń z tego okresu potwierdzono zaledwie od początku października. Wyjątkowo trudna sytuacja panuje w Domu Pomocy Społecznej im. dr Leona Szumana w Toruniu, gdzie zachorowały do tej pory 42 osoby.

Na dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Michał Zaleski przekzał informacje o łącznej liczbie 870 zakażonych od początku epidemii. Od weekendu liczba osób chorych na COVID-19 wzrosła o 18 proc. Na chwilę obecną do zdrowia w Toruniu i powiecie toruńskim powróciły 362 osoby, a zmarło 20 chorych.

Trudna sytuacja panuje w Domu Pomocy Społecznej im. dr Leona Szumana w Toruniu, zlokalizowanym przy ul. Szosa Chełmińska. Zakażenia potwierdzono tam u 42 osób, z których 30 to pensjonariusze, a 12 pracownicy. Łącznie pensjonariuszy w toruńskim DPS-ie jest ponad 170. Prezydent podkreślił, że dyrektor placówki robi wszystko, aby zapewnić pensjonariuszom bezpieczeństwo. Wymaga to jednak m.in. wzmocnienia potencjału osobowego. Z tego powodu część pracowników z Dziennego Domu Pomocy Społecznej, który przestał działać od dziś na najbliższe dwa tygodnie, zostało oddelegowanych do DPS przy Szosie Chełmińskiej.

Pobyt pacjentów w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim przebiega normalnie, a żaden z oddziałów nie jest na ten moment wyłączony z funkcjonowania. 7 pracowników znajduje się w izolacji. W dalszym ciągu placówka działa w oparciu o system triażu, który tylko wczoraj pozwolił wykryć zakażenia u 6 osób, mających zostać planowo przyjętych do szpitala. Placówka przygotowuje także 11 miejsc dla zakażonych COVID-19.

W Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym zakażonych jest 2 pracowników, a 6 przebywa w kwarantannie. U żadnego z podopiecznych nie stwierdzono objawów chorobowych. Na izolacji przebywa ponad to 12 pracowników Miejskiej Przychodni Specjalistycznej. Zakażenia wykryto także u pracowników czterech toruńskich żłobków, które mimo tego funkcjonują normalnie, poza ograniczeniem ilości grup. Natomiast, jeżeli chodzi o zakażenia w instytucjach miejskich to – zdaniem prezydenta – sytuacja jest stabilna.

Prezydent potwierdził także, że sanepid zawiesił zajęcia stacjonarne w Szkole Podstawowej nr 24.

Na konferencji prezydent Michał Zaleski przypomniał też, że od dzisiaj ruszyły dodatkowe, dublujące kursy autobusów linii nr 14 i nr 33 w godzinach dojazdów z pracy i po pracy w rejonie ul. Mazowieckiej. Dziś rozpoczęła się także rejestracja na darmowe szczepienia przeciwko grypie dla seniorów. Wolnych szczepionek pozostało już jednak niewiele, więc wszyscy chętni, by wziąć udział w programie szczepień, muszą się spieszyć.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *