Joanna Scheuring-Wielgus: Powinniśmy się domagać opodatkowania kościoła w Polsce!

Box2 Polityka

Na dzisiejszej konferencji prasowej Lewicy, Joanna Scheuring-Wielgus przedstawiła dane otrzymane z Biura Analiz Sejmowych, dotyczące ile pieniędzy z podatków, przeznaczanych jest na Kościół katolicki w Polsce, a także na działalność Tadeusza Rydzyka.

Informację dotyczące pieniędzy, które otrzymuje kościół, rok temu w magazynie Polityka, takie dane próbował pokazać Cezary Łazarewicz, jednak artykuł ten został pominięty.

REKLAMA

Biuro poselskie Lewicy przygotowało zestawienie danych, które zostały przekazane z Biura Analiz Sejmowych.

Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że finansowanie funduszu kościelnego przez państwo w latach 2014-2018, wzrosło ze 133 mln zł, do 176 mln zł. Na remonty i utrzymanie instytucji kościelnych przeznaczono 550 mln zł- z Ministerstwa Kultury oraz 70 mln zł-z Ministerstwa Obrony Narodowej-mówi Joanna Scheuring-Wielgus.

Biuro poselskie Joanny Scheuring-Wielgus, próbowało wydobyć informację ile pieniędzy z podatków, przeznaczanych jest na kościół. Grunty, które posiada kościół katolicki to około 160 tys. hektarów, w tym przedszkola i szkoły, szkoły średnie, szkoły wyższe, szpitale, domy opieki społecznej, sierocińce.

W budżecie państwa możemy znaleźć pozycje, które dotyczą finansowania kościoła. Są to lekcje religii, finansowanie uczelni katolickich, wydziałów teologicznych, dotacje na obiekty sakralne, budowa albo ochrona zabytków, fundusz kościelny i utrzymanie kapelanów w służbie-dodaje Joanna Scheuring-Wielgus.


Warto wspomnieć, że zatrudnieni kapelani, nie tylko pracują w więzieniach ale również w Ministerstwie Finansów, Ministerstwie Obrony Narodowej, Ministerstwie Rolnictwa, a także w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

Każdego roku ministerstwo na pensję nauczycieli katechetów przeznacza 1 miliard 500 mln zł. W umowie zawartej między państwem a kościołem wymienione są zaledwie 2 szkoły wyższe, które powinny być finansowane z budżetu państwa, okazuje się, że finansowanych szkół jest aż 14.

Kościół oprócz pieniędzy, które otrzymuje od państwa, finansowany jest także przez gminy. W Polsce jest około 2500 gmin. W ramach biura poselskiego Lewicy, wysłano interwencję poselskie do 39 największych miast w Polsce, aby móc zebrać informację dotyczące przepływu pieniędzy.

Zadaliśmy pytanie na temat finansów, które przeznaczane są na politykę społeczną, kulturę, zabytki, promocję itp… Drugie zadane przez nas pytanie dotyczyło nieruchomości, które samorządy zbyły (dały, sprzedały) kościołowi. Okazuje się, że liczby te są zaskakujące-kościół wcale nie jest ubogi-mówi Joanna Scheuring-Wielgus.

W latach 2001-2018 najwięcej nieruchomości otrzymano w Krakowie, Radomiu, we Wrocławiu, Kaliszu, Poznaniu, Łodzi. W Bydgoszczy było to 13 nieruchomości, w Toruniu oficjalnie 2. Toruń i Warszawa jako jedyni nie odpowiedzieli na interwencję poselską. Lewica miała uzyskać odpowiedź do 30 września-odpowiedzi nie uzyskano do dzisiaj. Na nieruchomości i grunty łącznie przeznaczono 520 mln złotych.

Wysłaliśmy 30 listów do spółek skarbu państwa, które mają największy udział. Nie odpowiedziało 8 spółek, większość opowiedziała wymijająco, że nie przeznacza pieniędzy na kościół, albo że są to tajne informację. Niektóre spółki przekazały nam informację, że przeznacza niewielkie kwoty na fundusz kościoła w latach 2001-2018-dodaje Joanna Scheuring-Wielgus.

Podsumowano również kwoty jakie otrzymuje Tadeusz Rydzyk z budżetu państwa na swoją działalność.

O naszym mieście jest głośno, mówi się o olbrzymich dotacjach jakie dostaje prezes Tadeusz Rydzyk z budżetu państwa. Przez ostatnie 4 lata fundacja i media otrzymały 214 mln zł. Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało 3 mln zł na podniesienie kompetencji w zakresie komunikacji dla sędziów. Od premiera Tadeusz Rydzyk otrzymał 5 mln zł na Park Pamięci Narodowej. Prawie 2 mln zł Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazano na realizacje praktyk. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało 216 tys. zł na dyplomację-wymienia posłanka.

Podczas konferencji prasowej posłanka Lewicy zapowiedziała, że jeżeli będzie możliwość, partia będzie chciała wyjaśnić sprawy finansów kościoła w Polsce.

Kościół katolicki jako jedyny w Europie i prawdopodobnie na świecie nie płaci podatków. My jako obywatele powinniśmy się domagać aby kościół nie był traktowany inaczej niż my osoby pracujące. Uważam, że w kościołach powinny być kasy fiskalne, tak samo jak ma taksówkarz, czy pani w kwiaciarni-dodała Joanna Scheuring-Wielgus.

1 thought on “Joanna Scheuring-Wielgus: Powinniśmy się domagać opodatkowania kościoła w Polsce!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *